Wyprawa na Pomorze Zachodnie

Dodano 13 czerwca 2016
Wyprawa na Pomorze Zachodnie

W dniach 8-10 czerwca 2016r. uczniowie kl. IE i IIF pod opieką: p. prof. Agnieszki Podgórskiej,  p. prof. Moniki Kułakowskiej oraz p. prof. Roberta Padurka udali się na wycieczkę po Pomorzu Zachodnim.

Pomorską przygodę rozpoczęliśmy od Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Przewodnik prowadził nas podziemnymi tunelami, których długość przekracza 30 km, jednak ograniczony czas pozwolił nam zobaczyć tylko ułamek z nich. Mimo to, klimat jaki panował w systemie podziemnym, dostarczył nam pierwszej dawki historycznej wiedzy. W podobny sposób mogliśmy przyjrzeć się, a nawet dotknąć historii dawnych ludzi z epoki średniowiecza w Skansenie Słowian i Wikingów w Wolinie.

Następnie udaliśmy się do Międzyzdrojów. Tam, z ogromnym podekscytowaniem, mieliśmy okazję poczuć się jak na hollywoodzkim Bulwarze i przyłożyć własne dłonie do odcisków znanych osobistości ze świata szeroko pojętej kultury. Wszystko to odbywało się nigdzie indziej jak w Alei Gwiazd. W tym samym dniu spacerowaliśmy również po molo przy szumie morskich fal i wietrze we włosach.

Następnego dnia jednym z naszych celów była Latarnia Morska, z której mogliśmy podziwiać Świnoujście. Niedaleko niej, znajduje się Fort Gerharda, który również udało nam się odwiedzić. Przewodnik w wysublimowany sposób prowadził szkolenie wojskowe - zaproponował nam m.in. przejście korytarzami prochowni w zupełnych ciemnościach, zapewniając przy tym masę pozytywnych emocji. A na sam koniec pasował nas na obrońców fortu. Nie ominął nas także spacer do Podziemnego Miasta wyspy Wolin - na własnej skórze mogliśmy poczuć jego ducha i wczuć się w klimat II wojny światowej.  Pod koniec dnia, po udanym grillu i śpiewach przy gitarze, udaliśmy się nad morze, aby tam na fotografiach uwiecznić nasze pełne radości chwile.

Trzeciego i ostatniego dnia poruszaliśmy się po Szczecinie. Najpierw spacerowaliśmy Wałami Chrobrego wzdłuż rzeki Odry. Zaraz po tym zwiedziliśmy Zamek Książąt Pomorskich i jego dziedziniec oraz Basztę Siedmiu Płaszczy, będącą symbolem miasta. Po sytym obiedzie w przyulicznych budkach Szczecina, tudzież restauracyjkach, całą grupą udaliśmy się do schronów w Podziemnych Trasach Szczecina, gdzie przewodnik z niezwykłym zaangażowaniem opowiedział nam o ich historii. W drogę powrotną ruszyliśmy o godz. 15, aby w rozśpiewanym autokarze przybyć do Kościana o godz. 20.

Cała podróż po Pomorzu Zachodnim utrzymała nas w dobrych humorach i zapewniła wiele wspomnień. Nie można było również narzekać na pogodę, gdyż ta przez całe 3 dni dopisywała. Dziękujemy naszym profesorom za zorganizowanie wyprawy, bogaty program, moc atrakcji i opiekę.

Aleksandra Gałąska, klasa IIf

Zdjęcia: prof. Robert Padurek