Wygrana 2-0 w meczu matematycznym z V LO w Poznaniu!

Dodano 28 października 2015
Wygrana 2-0 w meczu matematycznym z V LO w Poznaniu!

W poniedziałek, 26 października 2015 roku, drużyna I LO w Kościanie rozegrała mecz matematyczny z drużyną V LO im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu. Spotkanie drużyn odbyło się w ramach projektu "Wielkopolskie Mecze Matematyczne". Organizatorami meczów są Poznańska Fundacja Matematyczna i współpracujący z nią nauczyciele  poznańskich szkół, w tym: II LO, V LO, VIII LO, LO św. Marii Magdaleny. Do turnieju przystąpiło w bieżącej edycji 18 szkół ponadgimnazjalnych z Poznania i Wielkopolski, przy czym szkoły spoza Poznania do tego typu zawodów mogły przystąpić po raz pierwszy.

Dlatego też wygrane z dużą przewagą spotkanie (41:22 w małych punktach) dało nam wszystkim powód do radości. Drużyna w składzie: Daniel Jakubiak (kapitan), Aleksandra Cześnik, Paulina Daros, Kamil Hanusek, Marek Kasprzyk, Małgorzata Maik, Marcin Michałowski, Mikołaj Pudlicki, Michał Turczynowski, Jakub Wąsik, Dominik Załuski już od początku września przygotowywała się do turnieju. Rozwiązywała zadania nietypowe, poznawała nowe „tricki”, zdobywała wiedzę wykraczającą poza podstawę programową. Pracowała też nad strategią, która jak w każdym meczu odegrała istotną rolę. W przygotowaniach pomagał pan Patryk Jankowski – student matematyki, absolwent naszego liceum.

Uczniowie po otrzymaniu zestawu, przez godzinę przygotowywali rozwiązania zadań i strategię wyboru pytań dla przeciwnika, a następnie podczas meczu prezentowali wskazane przez drużynę przeciwną zadania. Ważne było nie tylko samo rozwiązanie, ale też komentarze, argumentacja, założenia i język matematyczny, którym posługiwali się uczniowie. Każdy błąd znaleziony przez konkurentów obniżał punktację.

Drużyna zgodnie i wytrwale „strzelała gole” zdobywając kolejne punkty, nie dając się złapać na żadnym nierozwiązanym zadaniu. Po trwającym ponad 2 godziny emocjonującym spotkaniu sędzia techniczny ogłosił wynik 2:0 (41:22 w małych punktach). Gratulujemy całej drużynie Kolberga!

Opiekunowie drużyny: Violetta Błażeczek i Anna Kwaśniewska

Olimpiada Zdrowia PCK