Wycieczka do Książa

Dodano 25 października 2017
Wycieczka do Książa

Dnia 11 października 2017 klasy Id i Ic udały się na pierwszą wycieczkę szkolną. Naszym celem było poznanie ciekawych miejsc i historii Dolnego Śląska.

    Pierwszym punktem wyprawy były Sztolnie Walimskie, które obejrzeliśmy z zainteresowaniem. Sztolnie należą do kompleksu Riese. Przewodnik ciekawie opowiadał o więźniach i nieludzkich warunkach, w jakich musieli pracować. Szczególne wrażenie robiły inscenizacje oddające klimat grozy lat wojny.

   Kolejne miejsce wyprawy można nazwać bajkowym przystankiem. Zachwycił nas zamek w Książu, jego położenie na wzniesieniu, przepiękny park i komnaty. Mogliśmy zobaczyć rokokowy wystrój komnat, salę gier oraz salonik zielony księżnej Daisy. Duch rodziny Hochbergów unosił się w zamku. Z niebotycznej fortuny, którą posiadali, nic nie zostało. Mieli trzynaście kopalń, browar, fabrykę porcelany- wszystko to pękło jak bańka mydlana m.in. za sprawą Hitlera, który nie mógł znieść sprzeciwu Hochbergów wobec działań III Rzeszy,  reszty dopełniła wojna i jej konsekwencje.

Po opuszczeniu Książa udaliśmy się do Rogoźnicy- obozu Gross-Rosen. Tam zobaczyliśmy baraki i miejsce pracy więźniów.

      Dolny Śląsk zachwycił nas swoim bogactwem, piękną złotą jesienią cudnymi krajobrazami, ale też przeraził dramatyczną historią. Na pewno jeszcze raz tam pojedziemy, bo warto. Teraz, kiedy już się poznaliśmy i polubiliśmy, żadne przeciwności nie są nam straszne, nawet wstawanie o świcie.

Czytaj także

wykład w Wieży Ciśnień
14 lutego 2024
wykład w Wieży Ciśnień
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Kolbergowicz Finalistą Olimpiady Języka Francuskiego !
07 lutego 2024
Kolbergowicz Finalistą Olimpiady Języka Francuskiego !