Wspomnienie październikowych wojaży

Dodano 14 listopada 2016
Wspomnienie październikowych wojaży

Nie samą teorią żyje człowiek. W myśl tej sentencji klasy wyjeżdżają na wycieczki, aby swoje umiejętności sprawdzić w praktyce, aby poznać coś nowego. W październiku trzy klasy: IIIa, IIIb i IIIg za miejsce swoich wojaży wybrały Toruń-miasto, w którym urodził się Kopernik, gdzie jest duży ośrodek akademicki. Każda grupa, zgodnie z zainteresowaniami poszerzała inny zakres wiedzy. Klasy matematyczne- IIIa i IIIb- zagłębiały wiedzę z zakresu fizyki i astronomii, a klasa IIIg poznała tajemnice gotyku i przeszłość grodu.

Oto relacja klas: IIIa i IIIb:

   W piątek ,7 października, o godzinie 5:30 pod opieką p. Róży Tomczak, p. Barbary Grzelki, p. Feliksa Nowaczyka wyruszyliśmy z Kościana do Torunia. Po kilku godzinach podróży ujrzeliśmy Toruń i jego okolice w impresjonistycznej kolorystyce. Pierwszym miejscem zwiedzania były Piwnice za Toruniem, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Mieliśmy okazję obejrzeć tam największy radioteleskop na terenie Europy Środkowej. Przewodnik powiedział nam, że żyjemy już ponad 6,5 tysięcy dni na świecie. Dowiedzieliśmy się od niego, że była mała epoka lodowcowa, która zdecydowała o jakości drewna- materiału służącego do wykonywania skrzypiec przez słynnego Stradivariusa, lutnika jednego z najwybitniejszych budowniczych instrumentów w historii lutnictwa. Przewodnik powiedział także o wpływie kosmosu na historię na Ziemi, bo to on spowodował ostrą zimę  i przegraną Napoleona atakującego Rosję. W Piwnicach (jedynym miejscu w Polsce,, gdzie Piwnice znajdują się na powierzchni) zobaczyliśmy także genialny model układu słonecznego. Po dwóch godzinach w Obserwatorium mogliśmy cieszyć się widokami Torunia. Mieliśmy doskonałego przewodnika, który sprawdzał naszą wiedzę o mieście. Konkurs wygraliśmy z łatwością z wynikiem 12:3. Wrażenie zrobiły na nas ulicę Starego Miasta- autentyczne, zachowane mimo dramatu wojennego. Zobaczyliśmy dom, w którym urodził się Mikołaj Kopernik, zwiedzaliśmy kościoły, popatrzyliśmy na Krzywą Wieżę.

   Zgodnie z planem zawędrowaliśmy do Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium-Toruń”. Mogliśmy w nim zobaczyć pokaz pod tytułem „W poszukiwaniu życia”. Dzięki systemowi „all- sky” obrazy slajdów pokrywają całą kopułę. Daje to niesamowity efekt.

 To był ostatni punkt podróży. Bardzo zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Kościana.

Relacja kl. IIIg

We wtorkowy poranek 18 X grupa 20 uczniów z opiekunami-p. Hanną Wożną- Gil i p. Januszem Grupińskim udała się na wycieczkę do Torunia. Zwiedzanie zaczęliśmy od fragmentu muru Starego Miasta, przy którym dowiedzieliśmy się o historii grodu i jego powstaniu. Później poznaliśmy legendę o toruńskiej Krzywej Wieży, również dowiedzieliśmy się o tym, jak była ona wykorzystywana przez mężczyzn mieszkających w Toruniu. Realizując program: „Gotyk na dotyk” zwiedziliśmy ulice miasta, podziwialiśmy architekturę, zdobywaliśmy wiedzę o codziennym życiu jego mieszkańców. Przedstawiając tajniki architektury, przewodnik mówił o znaczeniu domów, m. in. Domu Mikołaja Kopernika, który pełnił funkcję mieszkalną i gospodarczą, bowiem służył on również jako skład żywności. Toruń ma wspaniałe kościoły, które także mieliśmy okazję poznać. Duże wrażenie na zwiedzających wywarła Bazylika katedralna Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Następnie mogliśmy zobaczyć Fort IV Twierdzy Toruń- standardowy fort artyleryjski noszący w przeszłości nazwę Yorck od imienia pruskiego feldmarszałka, a po przejściu Torunia w 1920 roku pod rządy polskie przemianowanego na fort Stefana Żółkiewskiego. Poznawanie budowy i jej funkcji było przyjemnością. Z ciekawością słuchaliśmy opowieści przewodnika o Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej z siedzibą w Toruniu.

Obydwie wycieczki okazały się wspaniałym przeżyciem i doskonałym sposobem zdobywania wiedzy. Wszędzie byliśmy chwaleni za odpowiednią postawę i ciekawość świata. Mogliśmy rzeczywiście dotknąć gotyku oraz dowiedzieć się więcej o Układzie Słonecznym. Toruń to miasto, w którym można studiować, jeść pierniki i naleśniki oraz ciekawie spędzić czas.

Alicja Wojtyniak, Albert Maćkowiak, Daria Krawczyk, Tomasz Żak

Czytaj także

Morza szum, ptaków śpiew
23 kwietnia 2024
Morza szum, ptaków śpiew
20 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ – KONFERENCJA
22 kwietnia 2024
20 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ – KONFERENCJA
Wyprawa w Góry Suche
16 kwietnia 2024
Wyprawa w Góry Suche