Dzień Edukacji Narodowej, czyli rzecz o talentach i miłej atmosferze.

Dodano 16 października 2014
Dzień Edukacji Narodowej, czyli rzecz o talentach i miłej atmosferze.

„14 października jest okazją, aby okazać wdzięczność pedagogom za pracę dydaktyczno-wychowawczą, potwierdzoną wysokimi wynikami egzaminów i ewaluacji” – stwierdziła na wstępie swojego wystąpienia pani dyrektor Małgorzata Andersz. Zaproponowała także zastanowienie się przez chwilę, kto tak naprawdę zasługuje na miano geniusza. Czy decyduje o tym wysoki iloraz inteligencji? Otóż nie – gdy talent jest niewykorzystany. „Warto odszukać w sobie talent, potem go pielęgnować”, bo przecież każdy jest w czymś dobry, ale nie zawsze o tym wie (albo nie chce wiedzieć). To dzięki Pani Dyrektor wielu po raz pierwszy usłyszało nazwiska Jana Szczepanika i Jacka Karpińskiego – wspaniałych polskich wynalazców. Kto wiedział, że to Jan Szczepanik wynalazł kamizelkę kuloodporną, bez której trudno dziś sobie wyobrazić niebezpieczne akcje policji i wojska? Jacek Karpiński był geniuszem komputerowym, którego talentu, niestety, nie wykorzystano. Ale dzisiaj są inne czasy – gospodarka nastawiona jest na innowacyjność. Odkrywajcie w sobie talenty, noble czekają!  „Ten jest wielki, który chce się czegoś nauczyć” – te słowa Jana Pawła II, wypowiedziane do młodzieży w Łowiczu są najlepszą definicją prawdziwej wielkości.

Pani Dyrektor podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za pracę, której wyniki są powodem do dumy oraz wręczyła nagrody i wyróżnienia. Życzenia złożyli też zaproszeni goście. „Salve professores” – rozpoczął ksiądz proboszcz Czesław Bartoszewski. Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Ruszkiewicz wyraził uznanie za sukcesy, a nowa przewodnicząca Rady Rodziców pani Monika Tomczyk podziękowała za trud i starania wkładane w wychowanie młodzieży. Oczywiście, uczniowie również złożyli podziękowania i życzenia, bo, jak to ujęli „by dotrzeć do naszych dusz i umysłów – to trud niemały”.

Uczniowie przygotowali dla swoich pedagogów wyjątkowy prezent. Najpierw obejrzeliśmy zdjęcia dawnych nauczycieli i wszystkich dyrektorów szkoły – było co oglądać, bo przecież nasze liceum ma już ponad 90 lat! Dynamicznie zagrał też zespół „4 Oktawy” z solistkami (nie mniej dynamicznymi) Olą Dykcik i Darią Stróżyńską,  pięknie zatańczyli Alicja Suszka i Dominik Kupka oraz Ada Zborowska i Jakub Wąsik (ach, to tango!). Natomiast druga prezentacja zatytułowana „Bez was nie byłoby tak miło, radośnie i sympatycznie” wywołała wśród pracowników szkoły z jednej strony wzruszenie, z drugiej uczucie satysfakcji - taki piękny tytuł i sympatyczne scenki z życia szkoły muszą świadczyć o pozytywnych emocjach. Dziękujemy!

Kolejne święto edukacji za nami, teraz czas codziennej pracy, która doprowadzi nas do wspólnego celu. Zabierajmy się zatem za odkrywanie w sobie talentów, rozwijajmy je w sympatycznej atmosferze, a sukces murowany! „Wymagajcie od młodzieży, kochajcie młodzież, a oni zrobią dla was wszystko” – zaapelowała do nauczycieli reżyserka części artystycznej pani profesor Małgorzata Bartkowiak, co uczniowie przyjęli z aplauzem. A więc – do dzieła!

Urszula Iwaszczuk

Czytaj także

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024
OKWB - etap diecezjalny