Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

Dodano 14 listopada 2023
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

W poniedziałek 13 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga  w Kościanie odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z  sędzią - Anną Marią Wesołowską, które dotyczyło współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Pani sędzia, znana jest nam głównie z emitowanego w telewizji serialu paradokumentalnego „Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Chociaż przez blisko 30 lat orzekała i skazywała najgroźniejszych przestępców w Polsce, od 2009 r. jest sędzią w stanie spoczynku,  jednak nie odpoczywa, ponieważ cały czas edukuje młodzież i dzieci.

Z młodymi ludźmi sędzia spotyka się od wielu lat, ponieważ jak sama mówi, nie może pogodzić się z tym, że coraz częściej zasiadają oni na ławach oskarżonych. Opowiedziała wiele historii znanych jej z sal sądowych, w których orzekała, by unaocznić dramaty młodych ludzi łamiących prawo oraz poszkodowanych.

W trakcie warsztatów uczniowie zapoznali się  problematyką prawną związaną z odpowiedzialnością młodzieży w przypadku demoralizacji lub stalkingu,  omówiła zagrożenia płynące z braku empatii, zaniku więzi koleżeńskich, a także rodzinnych, stosowania używek, wulgaryzmów oraz  wagarów. Zachęcała do założenia w szkole kącika prawnego, którego celem powinny być przede wszystkim marzenia dzieci i młodzieży.

Zwróciła się również z apelem do rodziców, aby częściej chwalili swoje dzieci za wysiłek, jaki wkładają w naukę i rozwój,  nie porównywali z innymi w przypadku słabszych ocen, bo jak zaznaczyła pani sędzia nikt nie musi, a nawet nie powinien być najlepszy we wszystkim.

Spotkania zakończyły się indywidualnymi rozmowami uczniów z panią sędzią Anną Marią Wesołowską oraz pamiątkowymi zdjęciami.

Marta Bosy

Grupa Rekonstrukcji Historycznej
07 listopada 2023
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Tschuff "
Lekcja poezji w klasie 1g
06 grudnia 2023
Lekcja poezji w klasie 1g
“Jak (nie) wszedłem na Kilimandżaro, a po kilku tygodniach zdobyłem Himalaje.”
15 czerwca 2022
“Jak (nie) wszedłem na Kilimandżaro, a po kilku tygodniach zdobyłem Himalaje.”