Sławomir Pietras

Dodano 15 grudnia 2010
Sławomir Pietras

Gawędy czar

W dniu 15 grudnia 2010 r. w Auli szkolnej odbyło się niezwykłe spotkanie ze Sławomirem Pietrasem.Wielokrotnie określany mianem „MISTRZ SŁOWA” , „CZARODZIEJEM SŁOWA”.

NOMINOWANYM do  tytułu „MISTRZ MOWY POLSKIEJ”.

Swoje wykłady prowadzi zawsze bez multimediów – „TYLKO ON I SŁOWO”.

Od ponad 30 lat kierował kolejno teatrami operowymi Wrocławia, Łodzi, Warszawy (w latach 1991-94), a następnie także Poznania. Wykreował wiele wybitnych i rzadko prezentowanych utworów repertuaru klasycznego („Fidelio”, „Norma”, „Mefistofeles”, „Makbet”, „Ernani”, „Żydówka”, „Walkiria”, „Parsifal”, „Fedora”, „Andrea Chénier”) oraz dzieł kompozytorów współczesnych (Penderecki, Landowski, Britten, Szostakowicz, Orff, Theodorakis i inni).

Zrealizowano pod jego dyrekcją ponad  300 premier operowych i baletowych. Spektakle te były wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych festiwalach m.in. w Xanten, Carcassone, Messynie, Moskwie, Hanowerze, Maladze, Salonikach.

Nas, uczniów Liceum  zachwycił talentem krasomówczym, z wielka swadą, piękną mową polską opowiadał o wielkim Polaku Fryderyku Chopinie. Potrafił zaczarować publiczność, która wsłuchana w ciekawe opowieści  i anegdotki z  życia wielkiego kompozytora nawet nie zauważyła, jak minęła godzina. Podziwialiśmy nie tylko wiedzę gościa, lecz przede wszystkim talent prawdziwego mówcy!

Alicja Danielczyk

foto  Zosia Kwiatkowska

Grupa Rekonstrukcji Historycznej
07 listopada 2023