ŚWIĘTA - CAŁA MOC

Dodano 19 grudnia 2014
ŚWIĘTA - CAŁA MOC

ŚWIĘTA – CAŁA MOC

„Gdy się Chrystus rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem” i inne kolędy rozbrzmiewały w auli podczas spotkania wigilijnego, wprowadzając nas w świąteczny nastrój. Z kolei nakręcony przez uczniów w konwencji telewizyjnych wiadomości film skłonił do zadumy nad kondycją współczesnego społeczeństwa, które od ponad tysiąca lat uważa się za chrześcijańskie. A jest o czym myśleć…

Optymistycznie zabrzmiało wystąpienie Pani Dyrektor, która przywołała Jana Pawła II: „ W Święta wychodzimy naprzeciw sobie”. Myślimy przede wszystkim o dobru, jakim jest rodzina, a także nasza wspólnota – szkoła. Dyr. Małgorzata Andersz wspomniała mijający rok 2014 jako dobry, bo wszyscy możemy być zadowoleni – wykonaliśmy wszystkie zadania zależne od naszego wysiłku i determinacji. „Niech blask wigilijnej nocy umacnia nadzieję na jeszcze lepsze jutro, a rok 2015 będzie pomyślny dla nas indywidualnie, naszego miasta i ojczyzny” – zakończyła życzenia Pani Dyrektor.

31 grudnia żegna naszą szkołę pan Paweł Rudawski, który po 40 latach pracy przechodzi na emeryturę. Dyr. Małgorzata Andersz bardzo ciepło podziękowała panu Rudawskiemu za sumienność, zaangażowanie i dobre serce.

Życzenia świąteczne i noworoczne  w imieniu wszystkich katechetów złożył ksiądz Mariusz Ziemek – by więcej Boga było w naszym życiu, by nowo narodzony Jezus obdarował nas mądrością, by spełniło się w Nowym Roku! Przewodnicząca Rady Rodziców pani Monika Tomczyk zauważyła, że Święta Bożego Narodzenia wzmacniają w nas poczucie radości, a szkoła wzmacnia potrzebę dzielenia się. Nie mogło zabraknąć życzeń od Samorządu Uczniowskiego – dziękujemy!

Zamiast tradycyjnych „jasełek” obejrzeliśmy nowatorski film, w którym uczniowie wcielili się w role dziennikarzy, żebraka, dyrektora pewnej instytucji, agresywnych nastolatków, czy parę, która nie potrafi poradzić sobie z poważnym problemem życiowym. W filmie wystąpili także nauczyciele i uczniowie, którzy zagrali samych siebie. „Dziennikarze” przeprowadzili w szkole sondaż na temat Świąt Bożego Narodzenia. Na pytanie „dlaczego te święta są szczególne i wyjątkowe” większość respondentów wskazała możliwość spędzania czasu z rodziną. Odpowiedzi na drugie pytanie („co jest najważniejsze w tych świętach?”) były już bardziej zróżnicowane: od „aby zapanował pokój na ziemi”, poprzez „aby zapomnieć o codziennych troskach”, „aby wybaczyć”, do „zatrzymać się na chwilę”. Wielokrotnie podkreślano też „rodzinność”. Na pytanie „Co robicie w wigilijny wieczór?” odpowiadano: dzielimy się opłatkiem, jemy, rozmawiamy przy jednym stole, śpiewamy, radujemy się, idziemy na pasterkę – wyłącznie miłe czynności.

Po tej pełnej rodzinnego ciepła i świątecznej atmosfery części filmu nastąpił zwrot –  scenki z życia, które przedstawiały przemoc, obojętność na niedolę innych, korupcję, nieumiejętność wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny. To wszystko dzieje się obok nas, a my często tych zjawisk nie zauważamy (lub nie chcemy zauważyć). Czy jesteśmy skłonni podzielić się własnym dostatkiem z kimś, kto nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb? Czy potrafimy być nieobojętni na krzywdę i przemoc, czy raczej z wygodnictwa odwracamy wzrok? Jak bardzo przeciwstawiamy się nieuczciwości? Może warto przy okazji rozmów przy wspólnym stole, w przerwie między kolędami zastanowić się nad tymi pytaniami, bo, jak czytamy w Ewangelii według Św. Mateusza: „Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla mnie”. Pewnie wielokrotnie słyszeliśmy te słowa w kościele, ale ile razy wtedy pomyśleliśmy: „Jezus mówi do mnie”?

W tym dniu, „w którym gasną wszelkie spory, w którym radość wita wszystkich” warto zadumać się choć przez chwilę nad przesłaniem filmu. „Warto przemyśleć te sytuacje, warto być dobrym” – skomentowała film Pani Dyrektor.

Ola Dykcik z klasy 3 E wraz z zespołem zakończyła spotkanie brawurowym wykonaniem piosenki „Christmas Lights” grupy Coldplay – możemy z optymizmem patrzeć na młodych „kolbergowiczów”.

Wesołych Świat! Merry Christmas! Frohe Weihnachten! Feliz Navidad! Joyeux Noel!

Urszula Iwaszczuk

zdjęcia: Robert Padurek

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024