Rok KOLBERGA wciąż trwa....

Dodano 29 października 2014
Rok KOLBERGA wciąż trwa....

W ramach obchodów Roku Oskara Kolberga i kultywowania tradycji oraz folkloru gościł w naszym liceum, za sprawą starań Pana Profesora Krzysztofa Wopińskiego, Zespół Pieśni i Tańca „MARYNIA”. Zespół koncertuje od  26 lat i działa przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Święciechowie.
Kierownikiem  artystycznym i instruktorem grup są Panie: Ewa Jankowska i Ewelina  Konieczna. Zespół składa się z 8 grup tanecznych, które obecnie skupiają 147 osób w wieku od 6 do 28 lat.
Na program artystyczny zespołu składają się polskie tańce narodowe :  – polonez, mazur, kujawiak z oberkiem, krakowiak oraz tańce, melodie i przyśpiewki  szamotulskie, rzeszowsko-przeworskie, śląskie i lubelskie. Nadrzędnym celem zespołu jest promowanie kultury ludowej, ale w swoim repertuarze zespół posiada również układy innych gatunków tańca np. polki country, układy taneczne do muzyki z lat 60-tych, polki warszawskie, tańce dyskotekowe.

W ciągu 26 - letniej działalności zespół brał udział w licznych przeglądach i festiwalach. Występował na festynach, imprezach okolicznościowych i charytatywnych. Zespół reprezentował gminę Święciechowa w kraju i poza jego granicami. Koncertował w Niemczech, Francji,  Rosji , Słowacji, Czechach i Litwie.

Prawie dwugodzinny koncert zachwycił Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie. Wszyscy byliśmy oczarowani umiejętnosciami tancerzy i bogactwem układów tanecznych, które nam zaprezentowano. Każdy taniec wzbudzał entuzjazm widzów i z pewnością wzmocnił w umysłach widzów przekonanie, że warto realizować pasje i spełniać artystyczne marzenia. Wszak: ŚPIEWAĆ (I TAŃCZYĆ) KAŻDY MOŻE!
 
Dokonania zespołu "Marynia" można obejrzeć na filmie zrealizowanym z okazji 25-lecia istnienia zespołu. 
 

Czytaj także

I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
wykład w Wieży Ciśnień
14 lutego 2024
wykład w Wieży Ciśnień
Kolbergowicz Finalistą Olimpiady Języka Francuskiego !
07 lutego 2024
Kolbergowicz Finalistą Olimpiady Języka Francuskiego !