Po raz kolejny odwiedziliśmy DUISBURG

Dodano 01 października 2014
Po raz kolejny odwiedziliśmy DUISBURG

Zgodnie z tradycją naszego liceum już po raz 20 wzięliśmy udział w wymianie ze szkołą w Duisburgu. Już 5 września pod opieką prof. Małgorzaty Bartkowiak i prof. Magdaleny Kostrzewy nasza pełna energii grupa wyruszyła w podróż. Po 13 godzinach jazdy autokarem byliśmy wykończeni, ale nadal podekscytowani przed poznaniem naszych niemieckich przyjaciół i ich rodzin. Po dotarciu i serdecznym przywitaniu, rozpoczęliśmy naszą 8-dniową przygodę. Każdy z nas udał się wraz ze swoją rodziną do domu. Następnego dnia rano, spotkaliśmy się wszyscy na wspólnym śniadaniu w szkole. Od tej chwili, każdy z nas zaczął indywidualny program zorganizowany przez niemieckich przyjaciół.

W tym czasie mieliśmy okazję zwiedzić miasto, Park Krajobrazowy, Zoo, rzeźbę przypominającą tory kolejki górskiej w Duisburg-Wanheim i wiele innych oryginalnych miejsc.  Wieczorami w celu integracji organizowaliśmy wspólne ogniska, wypady do kręgielni, czy spacery.

W poniedziałek rano oprowadzeni po gimnazjum przez dyrektora szkoły, mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcjach i zobaczyć jak funkcjonuje tam system edukacyjny. Następnie wszyscy razem udaliśmy się na 3-dniową wycieczkę do miasta Bonn. Po przyjeździe i zakwaterowaniu się, zjedliśmy obiad i rozpoczęliśmy przechadzkę i  zabawę w centrum miasta. Zmęczeni powróciliśmy do hotelu, rozeszliśmy się do swoich pokoi i poszliśmy spać, aby mieć siły na kolejne fascynujące dni. Nazajutrz, po wspólnym śniadaniu pojechaliśmy do Muzeum Historii Niemiec, gdzie mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dot. podziału i zjednoczenia Niemiec , po czym mogliśmy odpocząć dzięki na starym rynku w Bonn- byłej stolicy Niemiec. W ostatnim dniu ruszyliśmy do Kolonii, aby obejrzeć gotycką katedrę oraz panoramę miasta z jej wieży. Po udanej wycieczce powróciliśmy do swoich rodzin, gdzie kontynuowaliśmy kolejne atrakcje zaplanowane przez nich.

W czwartek wieczorem, wspólnie z rodzinami spotkaliśmy się na kolacji pożegnalnej, gdzie w miłej atmosferze obejrzeliśmy nasze wspólne zdjęcia sprzed kilku dni. Wykonaliśmy pamiątkowy plakat, który wzięliśmy ze sobą do Polski.

Nasza przygoda dobiegła końca. W piątek o godzinie 7 spotkaliśmy się wszyscy pod szkołą, gdzie z żalem pożegnaliśmy nasze niemieckie rodziny i przyjaciół. Pełni nowych doświadczeń i przygód wyruszyliśmy do Polski a kontakt e-mailowy lub listowny istnieje do dziś.

Z niecierpliwością oczekujemy wizyty niemieckich przyjaciół w naszych domach. Przeżyliśmy tam niezapomniane chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Roksana Tomaszewska IIb

Morza szum, ptaków śpiew