Po raz kolejny odwiedziliśmy DUISBURG

Dodano 01 października 2014
Po raz kolejny odwiedziliśmy DUISBURG

Zgodnie z tradycją naszego liceum już po raz 20 wzięliśmy udział w wymianie ze szkołą w Duisburgu. Już 5 września pod opieką prof. Małgorzaty Bartkowiak i prof. Magdaleny Kostrzewy nasza pełna energii grupa wyruszyła w podróż. Po 13 godzinach jazdy autokarem byliśmy wykończeni, ale nadal podekscytowani przed poznaniem naszych niemieckich przyjaciół i ich rodzin. Po dotarciu i serdecznym przywitaniu, rozpoczęliśmy naszą 8-dniową przygodę. Każdy z nas udał się wraz ze swoją rodziną do domu. Następnego dnia rano, spotkaliśmy się wszyscy na wspólnym śniadaniu w szkole. Od tej chwili, każdy z nas zaczął indywidualny program zorganizowany przez niemieckich przyjaciół.

W tym czasie mieliśmy okazję zwiedzić miasto, Park Krajobrazowy, Zoo, rzeźbę przypominającą tory kolejki górskiej w Duisburg-Wanheim i wiele innych oryginalnych miejsc.  Wieczorami w celu integracji organizowaliśmy wspólne ogniska, wypady do kręgielni, czy spacery.

W poniedziałek rano oprowadzeni po gimnazjum przez dyrektora szkoły, mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcjach i zobaczyć jak funkcjonuje tam system edukacyjny. Następnie wszyscy razem udaliśmy się na 3-dniową wycieczkę do miasta Bonn. Po przyjeździe i zakwaterowaniu się, zjedliśmy obiad i rozpoczęliśmy przechadzkę i  zabawę w centrum miasta. Zmęczeni powróciliśmy do hotelu, rozeszliśmy się do swoich pokoi i poszliśmy spać, aby mieć siły na kolejne fascynujące dni. Nazajutrz, po wspólnym śniadaniu pojechaliśmy do Muzeum Historii Niemiec, gdzie mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dot. podziału i zjednoczenia Niemiec , po czym mogliśmy odpocząć dzięki na starym rynku w Bonn- byłej stolicy Niemiec. W ostatnim dniu ruszyliśmy do Kolonii, aby obejrzeć gotycką katedrę oraz panoramę miasta z jej wieży. Po udanej wycieczce powróciliśmy do swoich rodzin, gdzie kontynuowaliśmy kolejne atrakcje zaplanowane przez nich.

W czwartek wieczorem, wspólnie z rodzinami spotkaliśmy się na kolacji pożegnalnej, gdzie w miłej atmosferze obejrzeliśmy nasze wspólne zdjęcia sprzed kilku dni. Wykonaliśmy pamiątkowy plakat, który wzięliśmy ze sobą do Polski.

Nasza przygoda dobiegła końca. W piątek o godzinie 7 spotkaliśmy się wszyscy pod szkołą, gdzie z żalem pożegnaliśmy nasze niemieckie rodziny i przyjaciół. Pełni nowych doświadczeń i przygód wyruszyliśmy do Polski a kontakt e-mailowy lub listowny istnieje do dziś.

Z niecierpliwością oczekujemy wizyty niemieckich przyjaciół w naszych domach. Przeżyliśmy tam niezapomniane chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Roksana Tomaszewska IIb

Czytaj także

Wykład pt.
07 lutego 2024
Wykład pt."Zbrodnia Katyńska"
Noc biologów
23 stycznia 2024
Noc biologów
Biała Szkoła 2024 2b
12 stycznia 2024
Biała Szkoła 2024 2b