Obóz naukowy w Chalinie

Dodano 20 lipca 2015
Obóz naukowy w Chalinie

 Młodzież reprezentowała następujące szkoły:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie – opiekunowie: Janina Wawrzyniak, Robert Padurek
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie – opiekunowie: Maria Depczyńska, Danuta Boczek
  • Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach – opiekunowie Iwona Krzyczkowska, Monika Marciniak-Woźniak.

Celem obozu, którego organizatorem był Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, było podwyższenie jakości kształcenia kompetencji naukowych i przyrodniczych w szkołach ponadgimnazjalnych w ramach przedmiotu Ekologia Krajobrazu.

Młodzież uczestniczyła w zajęciach terenowych i laboratoryjnych przygotowanych przez pracowników naukowych IŚRL PAN w Poznaniu.

Na zajęciach „Wpływ struktury krajobrazu rolniczego na rozmieszczenie i liczebność zwierząt” prowadzonych przez pana dra hab. Krzysztofa Kujawę, młodzież miała okazję nabycia umiejętności rozpoznawania ptaków występujących na polach uprawnych oraz typów środowiska i elementów krajobrazu.

Na kolejnych zajęciach prowadzonych przez panią dr hab. Halinę Ratyńską „Wybrane elementy szaty roślinnej regionu, struktura krajobrazu – płaty, wyspy środowiskowe, korytarze ekologiczne, węzły”, młodzież nabyła umiejętności rozpoznawania gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Wielu uczniów po raz pierwszy zobaczyło torfowisko, starorzecze, lasy łęgowe oraz chronioną rosiczkę okrągłolistną.

Pan dr Zdzisław Bernacki wprowadził nas w problematykę gleby – procesów glebotwórczych w krajobrazie, układów katenalnych. Na podstawie odwiertów młodzież zapoznała się z profilami glebowymi.

Ponadto pan dr Zdzisław Bernacki poruszył zagadnienia dotyczące przepływu energii w ekosystemie i w krajobrazie. Na zajęciach młodzież dokonywała pomiarów za pomocą urządzeń otrzymanych w ramach projektu, takich jak solarymetr, termohigrometr, pirometr.

Dzięki pani dr Marii Oleszczuk, prowadzącej zajęcia na temat wpływu struktury krajobrazu na zróżnicowanie zgrupowań pająków, wielu uczniów przełamało niechęć do pajęczaków. W trakcie zajęć terenowych uczniowie zapoznali się z typami sieci pajęczych oraz metodami chwytania pająków. W laboratorium, przy użyciu binokularów, oznaczali schwytane okazy.

Mgr Dariusz Sobczyk zapoznał uczestników obozu z wpływem struktury krajobrazu rolniczego na rozmieszczenie i liczebność motyli dziennych. Podczas zajęć uczniowie nauczyli się rozpoznawać gatunki schwytanych przez siebie motyli.

Pani dr hab. Halina Ratyńska przeprowadziła dodatkowe zajęcia poświęcone obserwacji kumaków, a pan dr hab. Krzysztof Kujawa swoje zajęcia wzbogacił o film pt. „Pola tętniące życiem” oraz przeprowadził wykład pt. „O słoniu w pokoju. Czyli o Świecie na rozdrożu”.

Wszystkie zajęcia były perfekcyjnie przygotowane i niezwykle atrakcyjne, a prowadzący te zajęcia zarazili swoją pasją wszystkich uczestników obozu.

Czytaj także

I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Kościanie
10 maja 2024
XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Kościanie
Pożegnanie absolwentów Anno Domini 2024
06 maja 2024
Pożegnanie absolwentów Anno Domini 2024