Nie z ostatniej chwili…

Dodano 13 maja 2019
Nie z ostatniej chwili…

W czwartek, 4 kwietnia 2019 r. uczniowie z  klasy 1F pod opieką wychowawcy, pana profesora Janusza Grupińskiego oraz pani profesor Elżbiety Książyk odwiedzili Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, gdzie obejrzeli film pt. ,,Zniewolony Poznań 1939- 1945” opowiadający o wydarzeniach w Poznaniu w latach okupacji hitlerowskiej, zwiedzili wystawę tematyczną dotyczącą więźniów obozu znajdującą się w murach muzeum, a także zobaczyli dawne tereny obozu podczas krótkiego spaceru wokół muzeum. 

Następnie udali się do Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fortu VII gdzie dowiedzieli się więcej o sposobach zabijania i torturowania hitlerowskich więźniów podczas spaceru w podziemnych korytarzach fortu. Zaskoczeniem dla wszystkich okazały się niezwykle tragiczne opowieści o Kościańskim Szpitalu Psychiatrycznym. Był to m.in. pierwszy szpital gdzie próbowano metody zabijania ludzi za pomocą trującego gazu.

Po dramatycznych przeżyciach humor z pewnością poprawiła uczniom wizyta w McDonaldzie, gdzie mogli nieco odetchnąć mentalnie.

Ostatnim etapem wycieczki było Muzeum Poznańskiego Czerwca - 1956 r., gdzie klasa
1F wysłuchała interesującej historii o pierwszym masowym wystąpieniu robotniczym w historii PRL-u. Uczniowie zobaczyli zdjęcia z tego wydarzenia, a także ciekawe eksponaty znajdujące się w muzeum- m.in. reprodukcję tramwaju z tamtego okresu, makietę czołgu    T-34, a także pomieszczenia zaaranżowane jako cela więzienna i pokój przesłuchań.

Wyjazd dostarczył humanistom wielu emocji i przeżyć, skłonił do refleksji i rozmyślań, a także wzbogacił wiedzę historyczną na temat traktowania Polaków i Żydów w obozach oraz o wydarzeniach w czerwcu 1956 r.  

 

Maja Prajs, IF

Weronika Durka, IF

Zdjęcia: Daria Walachowska, IF

Czytaj także

wykład w Wieży Ciśnień
14 lutego 2024
wykład w Wieży Ciśnień
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Kolbergowicz Finalistą Olimpiady Języka Francuskiego !
07 lutego 2024
Kolbergowicz Finalistą Olimpiady Języka Francuskiego !