Maciej Balcar z zespołu "Dżem" gościł w KOLBERGU

Dodano 26 kwietnia 2017
Maciej Balcar z zespołu

Gościem w naszej szkole 25 kwietnia był Maciej Balcar – wokalista zespołu DŻEM.  Z wykształcenia architekt, z zamiłowania i zawodu wokalista. Muzyka towarzyszyła mu od dziecka. Śpiewa w zespole Dżem, ale z powodzeniem realizuje też solowe projekty.

Już jako kilkulatek wykazywał duże zainteresowanie pianinem stojącym w jego rodzinnym domu, rodzice postanowili więc zapisać go do szkoły muzycznej. Jak wspomina, pierwsze dwa lata nauki były bardzo interesujące, jednak z czasem ćwiczenie etiud zaczęło go nudzić. "W pewnym momencie przestało mnie to bawić, ale obiecałem mamie, że zdam egzamin końcowy" - przyznaje Maciej Balcar. Po ukończeniu szkoły muzycznej nie zakończył jednak swojej przygody z muzyką, tylko zaczął się rozwijać na własną rękę i grać wyłącznie te utwory, które mu się podobały. Mimo że przygodę z muzyką zaczął tak wcześnie, swoją debiutancką płytę wydał, mając dopiero dwadzieścia siedem lat. W międzyczasie zdał maturę, ukończył studia architektoniczne, cały czas jednak miał styczność z muzyką, śpiewając w różnych kapelach. "Długo traktowałem to wyłącznie jako pasję, a nie sposób na życie" - zaznacza wokalista. Jego talent dostrzegli między innymi Robert Janson i Robert Chojnacki, którzy zaproponowali mu współpracę, jednak on ostatecznie z niej zrezygnował, gdyż zależało mu, by stworzyć coś w pełni autorskiego. 

Nagrał płytę "Czarno", wystąpił na festiwalu w Opolu, gościnnie zaczął występować z zespołem Harlem, śpiewał kolędy i nagrywał teledyski w Jerozolimie, otrzymał angaż w rock operze "Jesus Christ Superstar", aż w końcu zaproponowano mu zostanie wokalistą w Dżemie. "Było to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale musiałem sobie na wiele trudnych pytań odpowiedzieć i dopiero po dwóch tygodniach podjąłem decyzję, że spróbuję" - przyznaje Maciej Balcar. Wokalista nie zrezygnował jednak z realizowania swoich solowych projektów, które jak podkreśla – wtedy jak i dziś mają dla niego głównie wymiar ambicjonalny i nagrywa płytę „Ogień i woda” a później kolejny krążek "Live Trax 12", który nagrał razem z zespołem "Nie-bo". Na dwupłytowym albumie znalazły się utwory z jego poprzednich płyt w nowych koncertowych aranżacjach - tym razem w wersji akustycznej. Kolejne jego projekty to „Ruletka” i promowana w tym roku płyta „Znaki”.

Przygoda i zarazem ciężka praca z grupą „Dżem”, trochę też kosztem rodziny, zaowocowała dwiema płytami studyjnymi – pierwsza to „2004” z przepiękną klimatyczną piosenką „Do kołyski”, będącą jak wspomina - dedykacją dla swoich dzieci i druga „Muza” z tak znanym wszystkim nagraniem „Partyzant”.

Ogromną radością dla nas było zaśpiewanie przez Macieja Balcara przy fortepianie na scenie w auli szkoły piosenki „Do kołyski” (34 minuta wywiadu na YOUTUBE.COM). Jej słowa zabrzmiały dla wszystkich jak swoiste przesłanie na dalszą część życia –

Idź własną drogą
Bo w tym cały sens istnienia
Żeby umieć żyć
Bez znieczulenia
Bez niepotrzebnych niespełnienia
Myśli złych......                

                                    ...... i niekończące się brawa dla artysty.....

Nie zabrakło też wspomnień ze szkoły – nasz gość wspominał częste odbywanie prób uroczystości szkolnych oczywiście kosztem lekcji. Jak mówi – była to niego niesamowita frajda. Skąd my to znamy......

Opowiadał też o swoich przygodach jako aktor filmowy. Znany z filmu „Skazany na bluesa” i użyczający swojego głosu w filmie „Mustang z dzikiej doliny” – bardzo ciepło wspominał te epizody życiowe. Dołączył do nich opowieść o swoich wcześniejszych pracach w amatorskich teatrach studenckich, w których – jak dodał – jako aktorzy zaszli na wyżyny zdobywając czołowe miejsca na przeglądach teatralnych w kraju.

Kolejne pytania i kolejne odpowiedzi – poważne i z humorem – doprowadziły do nieoczekiwanej przez pana Macieja Balcara sytuacji. Oto maturzysta – Piotr Szymczak – wszedł na scenę i wykonał utwór DŻEMU „Naiwne pytania” . Wspaniały prezent prawie na finał spotkania z naszym gościem..

A potem już tylko autografy i tak normalne dla naszych czasów – selfie z wokalistą najbardziej bodaj kultowego polskiego zespołu wpisującego się na trwałe w dorobek poprzednich i aktualnych pokoleń Polaków.

Dziękujemy Ci Maćku za tą wspaniałą ucztę duchową z nutą Twojej muzyki i szczyptą Twojej poezji. Takie chwile zapamiętuje się na całe życie...

Wywiad z Maciejem Balcarem – wokalistą grupy DŻEM -  zorganizował oraz poprowadził Krzysztof Wopiński.

 

Cały wywiad można obejrzeć na YOUTUBE.COM  - https://www.youtube.com/watch?v=0tfYUBgjq_0  oraz   https://www.youtube.com/watch?v=o9P_VBfl1C0

Zdjęcia: Daniel Michalak, kl. 2b

Czytaj także

Grupa Rekonstrukcji Historycznej
07 listopada 2023
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Tschuff "
Lekcja poezji w klasie 1g
06 grudnia 2023
Lekcja poezji w klasie 1g
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską
14 listopada 2023
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską