Któż potrafi DEBATOWAĆ tak jak ONI?

Dodano 20 kwietnia 2015
Któż potrafi DEBATOWAĆ tak jak ONI?

 

Gdy zmierzaliśmy na eliminacje do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, byłam przerażona, całkowicie niepewna losu mojej drużyny i nawet nie marzyłam, że cały konkurs zakończy się właśnie tak: zdobyciem drugiego miejsca. Dziwnie jest opisywać mi swój własny sukces, ale uznałam, że będzie to okazja by pokazać ile znaczy dla nas ta nagroda, turniej i sama istota debat.

             Eliminacje były dla nas szczęśliwe. Obie drużyny wygrały wszystko co mogły i wyszły ze swoich grup z pierwszego miejsca. Jak usłyszałam od koleżanki z wydziału „Kościan zaszalał!” i myślę, że jest do dobre podsumowanie całej sytuacji. Następnie powtórzyliśmy sytuację w jednej szesnastej i przeszliśmy do jednej ósmej, jako jedyna szkołą z dwoma składami.

            Kolejnego dnia, niestety, szczęście trochę nas opuściło i drużyna I po ciężkiej walce przegrała pierwszą debatę z I LO Kraków. Mój team zmierzył się po kolei z Będzinem, Zabrzem oraz również z I LO w Krakowie, przechodząc tym samym do finału. To był sen. Nie miałam pojęcia jak to się stało. Pamiętam tylko słowa marszałka, który powiedział, że weźmiemy udział w finale i ogromną radość i niedowierzanie. My? Ale jak to? Co?

            Godzinę przed finałem otrzymaliśmy tezę, która brzmiała: „Wolność uzyskana bez kropli krwi nie jest żadną wolnością”. W zamkniętym pomieszczeniu, bez dostępu do komputera oraz innych pomocy naukowych, pod czujnym okiem jednego z organizatorów, musieliśmy przygotować swoją stronę i wymyślić argumenty. A następnie była walka. Jak pokazał wynik 26-24, bardzo wyrównana. Ale jednak odrobinę zabrakło i debata okazała się zwycięska dla V LO z Krakowa. My zakończyliśmy turniej z tytułem Vice Mistrza i mogę szczerze powiedzieć, to o wiele więcej niż oczekiwałam. Przecież w całych zawodach brały udział 72 szkoły!

Jestem dumna z naszej drużyny, jestem dumna z drużyny numer jeden. Na tym turnieju nauczyliśmy się walki do końca, rozwinęliśmy swoje umiejętności, wspieraliśmy się i nawiązaliśmy fantastyczne znajomości. MPDO stworzyło niesamowitą społeczność i jestem szczęśliwa, że mogę do niej należeć.

Jednocześnie liczę, że Kolberg nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i z każdym rokiem drużyna z Kościana będzie zajmować jeszcze wyższe miejsca. Każdego kto chce stać się częścią czegoś wspaniałego zapraszamy do naszego „Srebrnego Klubu Frajera”.

Na koniec, korzystając z okazji, że mogę się wypowiedzieć, w imieniu wszystkich debatujących chciałabym podziękować. Przede wszystkim pani profesor Joannie Głowackiej-Wieczorek oraz panu profesorowi Januszowi Grupińskiemu, za ogromne wsparcie oraz wiedzę, którą chętnie się z nami dzielili. To właśnie dzięki nim udało nam się dojść tak daleko. Dziękujemy również dyrekcji, która umożliwiła nam wyjazd na turniej, a także wszystkim nauczycielom, którzy pozwolili nam się przygotować. Specjalne „dziękuję” należy się także Jędrzejowi Markiewiczowi, absolwentowi naszej szkoły oraz naszemu mentorowi, który przygotował nas do MPDO, wspierał i zawsze służył radą. Nie mogę zapomnieć również o tych, którzy trzymali za nas kciuki, wierzyli w nas i spędzili środowy wieczór obserwując nasze zmagania. Dziękuję.

Zuzanna Braszak

 

Skład I drużyny: Maria Wojciechowska, Klaudia Woźniak, Karolina Lembicz oraz Jakub Wąsik.

Skład II drużyny: Mikołaj Ciseł, Dariusz Piotrowski, Paweł Linke, Zuzanna Braszak.

Czytaj także

Olimpiada Zdrowia PCK
29 kwietnia 2024
Olimpiada Zdrowia PCK
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Sportowe soboty
29 kwietnia 2024
Sportowe soboty