Jaka waluta obowiązywała w Polsce po 1918r.?

Dodano 13 marca 2024
Jaka waluta obowiązywała w Polsce po 1918r.?

Jaka waluta obowiązywała w Polsce po 1918r.? W którym roku została wprowadzona reforma walutowa? Na te i wiele innych pytań odpowiedź otrzymali uczniowie klasy 1h, którzy wzięli udział, pod opieką p. prof. Piotra Maluśkiego, w wykładzie prowadzonym przez Sławomira Rządkowskiego w Bibliotece Pedagogicznej w Kościanie. Spotkanie odbyło się w poniedziałek 11 marca 2024r. Prowadzący przybliżył również uczniom postać Władysława Grabskiego – polityka pochodzącego z Ziemi Kościańskiej, który współtworzył rząd odradzającej się po odzyskaniu niepodległości Polski. Spotkanie było dla nas cenną lekcją historii.

Na terytorium II Rzeczypospolitej były początkowo w obiegu cztery waluty: marka niemiecka, korona austriacka, rubel carski i marka polska (waluta Królestwa Polskiego). W styczniu 1920 r. Sejm RP ustanowił jako jedyną walutę państwa polskiego markę polską.

Piotr Maluśki

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024