Jacek Mizerka - prorektor UE w Poznaniu

Dodano 02 grudnia 2013
Jacek Mizerka - prorektor UE w Poznaniu

POWIAŁO MAKROEKONOMIĄ

2 grudnia o godzinie 9.30 aula wypełniła się po brzegi uczniami, którzy przyszli na spotkanie z prorektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, profesorem doktorem habilitowanym Jackiem Mizerką, absolwentem „Kolberga”. Znamienitemu gościowi towarzyszyła doktorantka UE Agnieszka Stróżyńska, również absolwentka naszej szkoły.

Profesor Mizerka wygłosił prelekcję p.t.

„Rynki finansowe i TY – możesz na nich zrobić karierę”.

 Pan Profesor wyjaśniał, dlaczego współczesna oparta na wiedzy gospodarka nie może istnieć bez rynku, na którym szczególna rola przypada instytucjom finansowym. Zdaniem prelegenta nadmierny wpływ  polityków na banki  może prowadzić do kryzysu finansowego, w jakim obecnie znajduje się np. Grecja. Polska natomiast może mówić o spektakularnym sukcesie w zakresie rozwoju rynku kapitałowego, czego przykładem jest szybki rozwój Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Rynek kapitałowy nazywany jest „barometrem” gospodarki, ponieważ właśnie na nim widać tendencje i można przewidzieć, co będzie działo się z gospodarką państwa w przyszłości. Innymi pozytywnymi skutkami działania rynków finansowych są: sprzyjanie restrukturyzacji i wzrost skłonności do oszczędzania. Profesor Mizerka ustosunkował się także do waluty euro: jej brak w Polsce jest czynnikiem ryzyka inwestycyjnego, a wejście do strefy euro obniżyłoby to ryzyko.

 W dalszej części prelekcji prof. Jacek Mizerka podał przykłady zawodów na rynkach finansowych, do których wykonywania przygotowuje Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Aby być maklerem, analitykiem, doradcą finansowym lub inwestycyjnym potrzebne jest wykształcenie ekonomiczne i dobra znajomość języków obcych, szczególnie angielskiego, który jest językiem fachowym, a nie po prostu językiem jednego narodu. Zaprezentowane zostały też kierunki studiów na poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym.

Uczniowie obecni na spotkaniu gromkimi oklaskami podziękowali Panu Profesorowi za ten cenny wykład ekonomiczny.

 Krótkie wystąpienie do uczniów miała także mgr Agnieszka Stróżyńska, doktorantka na UE. Opowiedziała o swojej drodze do Uniwersytetu Ekonomicznego, oczekiwaniach związanych ze studiowaniem na tej uczelni, swojej pracy magisterskiej i podjęciu studiów doktoranckich. Agnieszka Stróżyńska zachęcała studiowania na UE w Poznaniu – w jej przypadku studia spełniły wszystkie oczekiwania.

 Na koniec Maks Szymkowiak z 3C zadał profesorowi Mizerce dwa pytania:

1) W które instrumenty warto inwestować?

Pan Profesor przestrzegał przed inwestowaniem w celach spekulacyjnych, bo można bardzo dużo stracić, nie ośmielił się zaproponować jakichkolwiek instrumentów.

2) Co gość sądzi o Chinach, które wchodzą do Europy?

Chiny są największym wierzycielem Europy, w ich interesie nie leży przewrócenie systemu. Profesor nazwał to pytanie pytaniem o wolność gospodarczą, a wszelkie restrykcje nakładane na przepływ kapitału nazwał „syrenim śpiewem” – kuszą, ale prowadzą do nieszczęścia. Prof. Mizerka ustosunkował się także do kryzysu w strefie euro. Przyznał, że istnieje niebezpieczeństwo powstania Europy dwóch prędkości, a gdyby euro upadło, to najsilniejszą walutą byłaby marka niemiecka. Warto bronić euro.

Żyjemy w otoczeniu ekonomii, a z powodu światowego kryzysu finansowego codziennie bombardowani jesteśmy określeniami z języka ekonomicznego. Jeśli piątkowe spotkanie z profesorem Jackiem Mizerką choć trochę przyczyniło się do lepszego zrozumienia zasad rządzących współczesną gospodarką i finansami, to cel został osiągnięty. A może warto rozważyć karierę na rynkach finansowych?

 

Urszula Iwaszczuk

 

Czytaj także

Grupa Rekonstrukcji Historycznej
07 listopada 2023
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Tschuff "
Lekcja poezji w klasie 1g
06 grudnia 2023
Lekcja poezji w klasie 1g
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską
14 listopada 2023
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską