III Turniej Debat Oksfordzkich

Dodano 02 marca 2015
III Turniej Debat Oksfordzkich

W piątek, 12 lutego 2015 roku w Poznaniu odbył się III Turniej Debat Oksfordzkich „Zrozumieć historię. Młodzież debatuje''.

Przez dwa tygodnie młodzież naszej szkoły przygotowywała się z zakresu historycznego. Musieli stawić czoło dziewięciu tezom, opanować materiał potwierdzający bądź negujący dane stwierdzenie. Wsparcia udzielili im profesorowie uczący historii oraz absolwenci naszej szkoły.

Nasze liceum było reprezentowane przez dwie drużyny.

Pierwsza:  Wiktoria Licha, Alicja Lewandowska, Jagoda Pawłowicz, Bartosz Smoczyk

Druga: Zuzanna Braszak, Dariusz Piotrowski, Mikołaj Ciseł, Paweł Linke.

16 szkół zostało podzielonych na 4 podgrupy, rywalizacja odbywała się systemem ''każdy z każdym'', co oznacza, że niezależnie od wyniku trzeba było brać udział w trzech debatach.

Pierwsza drużyna w fazie grupowej zmierzyła się z LO w Kole, (remis 14:14), a potem niestety przegrała z I LO w Lesznie oraz z II LO w Koninie. Podobne losy spotkały drugi zespół, najpierw stoczyli bój z LO w Międzyrzeczu, który okazał się zwycięski (wynikiem 16:13), kolejne dwie debaty - z III LO i II LO w Poznaniu - nie były udane dla zespołu z Kościana.

Choć żadna z ekip nie dostała się do ćwierćfinału, warto zwrócić uwagę, że z roku na rok poziom debat oksfordzkich jest coraz wyższy. Nasi debatanci zdobyli nowe doświadczenie, wyciągnęli wnioski i przygotowują się do kolejnych zawodów.

Serdeczne podziękowania należą się opiekunkom prof. Joannie Głowackiej-Wieczorek oraz prof. Januszowi Grupińskiemu, a także absolwentom naszej szkoły Joannie Braszak i Jędrzejowi Markiewiczowi.

Dominika Szynkowska, klasa IIG

Olimpiada Zdrowia PCK