Dzień logiki

Dodano 25 stycznia 2024
Dzień logiki

Bardzo często mówimy, że coś jest logiczne lub nie. Czy wiecie, że logika obchodzi również swoje święto?

Ten dzień przypada 14 stycznia. Inicjatywa powstała w 2019 roku na 40 Sesji Generalnej Unesco. Celem Światowego dnia Logiki jest jej rozpropagowanie w życiu codziennym, w nauce, w wiedzy, w technologii. Wymyślono je we współpracy z Międzynarodową Radą ds. Filozofii i Nauk Humanistycznych.Logiczne myślenie to umiejętność analizowania i wyciągania trafnych wniosków oraz dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych, jednocześnie jest niezależne od stopnia posiadanej wiedzy teoretycznej. Rozwiązując łamigłówki i zagadki rozwijamy  swój umysł i wyobraźnię.

Nasza szkoła również obchodziła Światowy Dzień Logiki. 15, 16  stycznia uczniowie podczas lekcji matematyki rozwiązywali różnorodne zagadki logiczne, natomiast dnia 19.01 odbył się wewnątrzszkolny konkurs logiczny „Geniusz”. Głównym jego celem było  upowszechnianie matematyki wśród społeczności uczniowskiej, wydobycie talentów matematycznych, wdrażanie uczniów do samodzielnego, logicznego i twórczego myślenia, rozwijanie  umiejętności stosowania zdobytej wiedzy do rozwiązywania problemów matematycznych. Zadania konkursowe nie wymagały dużej wiedzy szkolnej, raczej sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów.Uczestnicy otrzymali  do rozwiązania 18 łamigłówek matematyczno - logicznych. Musieli m.in. odgadnąć wg jakiej reguły powstaje podany ciąg liczbowy, dołożyć znaki  matematyczne by powstało prawdziwe równanie, znaleźć poprawny 3 cyfrowy kod do kłódki na podstawie zamieszczonych o nim informacji.

Udział w konkursie  wzięło 39 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Licealiści z najwyższymi notami otrzymali dyplom uznania  oraz nagrody, m.in.: powerbank, głośniki  bluetooth , słuchawki, kalkulator graficzny, książki.

Zwycięzcy:

I miejsce: Julia Mikołajczyk (3a) , Bartosz Waldhelm (3b)

II miejsce: Piotr Nowaczyk (1a)

III miejsce: Julia Hordecka (2e)

Wyróżnienie otrzymali również: Katarzyna Kicińska (3f), Emil Szuster (1b), Jakub Durzyński (1c), Anita Cisielska (2c), Joachim Wieszczeczyński (2c), Oliwia Szymanowska (2d), Bartosz Matuszewski(3b), Maria Ospałek (3c)

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Jednocześnie dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęcie wyzwania.

Dyrekcja oraz nauczyciele matematyki

Olimpiada Zdrowia PCK