Duisburg 2016

Dodano 29 września 2016
Duisburg 2016

Początek jest kojarzony z ważnym etapem w życiu, wiosną lub nowym rokiem. Dla nas, uczestników wymiany ze szkołą partnerską w Duisburgu, wrzesień stał się przełomem i otworzył drzwi nowym wyzwaniom.

Warto wspomnieć, że w tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia wymiany ze szkołą partnerską Kopernikus Gymnasium Walsum. Pierwsza wymiana odbyła się w 1991 roku. Cykl wymian trwa bez przerw do dziś. Rok 1991 stał się początkiem integracji młodzieży polskiej i niemieckiej.

Zgodnie z tradycją naszego liceum wzięliśmy udział w wymianie ze szkołą w Duisburgu. 9 września pod opieką prof. Małgorzaty Bartkowiak, prof. Magdaleny Kostrzewy i prof. Moniki Bączkowskiej nasza grupa rozpoczęła swoją przygodę do Niemiec. Podróż była długa (trwała 12 godzin), ale nie sprawiło nam to problemu - żarty, rozmowy i dobra muzyka towarzyszyły wszystkim przez cały czas. Zmęczeni, ale podekscytowani dotarliśmy do Duisburga.  Po serdecznym przywitaniu z naszymi niemieckimi koleżankami i kolegami oraz z ich rodzinami, każdy z nas udał się do domu. W ten sposób rozpoczęliśmy naszą 7-dniową przygodę.

W sobotni ranek zjedliśmy wszyscy razem śniadanie w szkole. Od tej chwili każdy z nas zaczął indywidualny program zorganizowany przez niemieckich przyjaciół. W ten sam dzień mieliśmy okazję zwiedzić Landschaftspark Duisburg Nord - Gasometer w Duisburgu, a także okolice tego miasta. Następnie większość z nas udała się na zakupy w centrum handlowym w Oberhausen i Duisburgu. Wieczorem połowa grupy spędziła miło czas w restauracji, a inni odwiedzili miejscową kręgielnię. Niedziela była również ekscytująca : park rozrywki, park linowy, golf, straszny dom czy wyjazd do Holandii dostarczyły nam mnóstwa wrażeń i niezapomnianych doświadczeń.

W poniedziałek rano zostaliśmy oprowadzeni po szkole, a także mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcjach i zobaczyć jak funkcjonuje niemiecki system edukacyjny. Następnie wszyscy razem udaliśmy się na 3- dniową wycieczkę do Altleiningen - miejscowości położonej na południu Niemiec. Po przyjeździe i zakwaterowaniu, udaliśmy się na przechadzkę po okolicznych łąkach i górach. Spacer był męczący, ale pozwolił nam się jeszcze lepiej poznać. Po powrocie zjedliśmy obiad, rozpoczęliśmy wesołą integrację w pokojach, a później poszliśmy spać, by mieć siły na kolejne, ekscytujące dni. We wtorek, po wspólnym śniadaniu, pojechaliśmy do malowniczego Hiedelbergu. Miasto zachwyciło nas swoim urokiem, starodawnym klimatem, a renesansowe uliczki i budynki pozwoliły nam przenieść się w czasie.  Zwiedziliśmy ruiny zamku, piękny kościół jezuitów, kościół Św. Ducha, Stary Most nad rzeką Neckar, poznaliśmy wiele ciekawostek, a  później mieliśmy możliwość zrobienia zakupów oraz skosztowania lokalnych przysmaków np. rosnących tutaj fig. Po powrocie nastąpił czas wspólnych zabaw i dyskusji, a następnie rozeszliśmy się, aby odpocząć. W środę, podczas drogi powrotnej, zwiedziliśmy Koblenz i jechaliśmy nowoczesną kolejką linową nad Renem i Mozelą. Pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę do Duisburga. W ten sam wieczór wszyscy razem spotkaliśmy się na pikniku nad Renem.

W  czwartek uczestniczyliśmy w zajęciach szkolnych, a następnie udaliśmy się na zakupy i zwiedzanie centrum Duisburga. Wieczorem wspólnie z rodzinami spotkaliśmy się na  uroczystej kolacji pożegnalnej, gdzie w miłej atmosferze obchodziliśmy 25-lecie wymiany, a także oglądaliśmy nasze zdjęcia zrobione sprzed kilku dni. Swoją obecnością zaszczycił nas,  Burmistrz Miasta Duisburg, który jako uczeń przed 25 laty brał udział w pierwszej wymianie. W piątek 16 września nasza przygoda dobiegła końca. Wszyscy spotkaliśmy się o 7:15 przed szkołą, gdzie z żalem pożegnaliśmy nasze niemieckie rodziny i przyjaciół. Pełni nowych doświadczeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski, a kontakt poprzez portale społecznościowe, e-mail lub listy trwa do dziś.

Wymiana ze szkołą partnerską w Duisburgu pozwoliła przeżyć niezapomniane chwile, które na zawsze pozostaną w pamięci. Z niecierpliwością odliczamy dni do spotkania naszych niemieckich przyjaciół w Polsce. Do września 2017 już niedaleko!

Aleksandra Nowacka kl. II f

Czytaj także

„KOLBERG” znów w Alzey
25 września 2023
„KOLBERG” znów w Alzey
Duisburg 2019
08 października 2019
Duisburg 2019
Alzey 2019
17 września 2019
Alzey 2019