31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu

Dodano 01 czerwca 2020
31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na problem powszechności nałogu palenia papierosów i na jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad ośmiu  milionów ludzi.

W związku z tym w działania profilaktyczne włączyli się również uczniowie Kolberga. Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane na konkurs prace! Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatu, który miał przestrzegać innych przed paleniem tytoniu.

Chcemy wyróżnić:

- Ninę Langner z kl. 1E- za ciekawe ujęcie tematu – pod względem graficznym i treściowym (nowa perspektywa podejścia do tematu!)

- Maję Prajs z kl. 2F – za merytorykę pracy i klarowność przekazu (świetny materiał na ulotkę profilaktyczną!)

- Klaudię Woźną z kl. 2D – za emocjonalny wydźwięk plakatu, który porusza i zachęca do refleksji

- Anię Grześkowiak z kl. 2E – za merytoryczną zawartość i czytelny dla odbiorców komunikat

- Zofię Waszak z k. 1D – za estetykę i wkład pracy

- Weronikę Stefan z kl. 2E– za przypominanie odbiorcom alternatyw i zachęcanie do świadomego wyboru

Pierwsze miejsce i nagrodę (bon do EMPIKU) otrzymuje Zuzanna Ustasiak z kl. 2E – doceniamy pomysłowość, oryginalność pracy i wykonanie.

Gratulujemy!

Karolina Szymanowska, psycholog szkolny