Koncert na dwa fortepiany i cztery ręce

Dodano 27 listopada 2014
Koncert na dwa fortepiany i cztery ręce

W roku 2013 wystapił w auli szkoły duet fortepianowy. Na fortepianach zagrały Anna Piwosz i Michalina Ławecka, wtedy studentki czwartego roku wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu. Panie grają razem i jak przyznają, kameralistyka stała się ich wielką przyjemnością i okazją do pokazania nieco innej muzyki, żywej, niosącej podwójną energię i często przez to dwa razy trudniejszej.

Mieliśmy ogromną przyjemność gościć je po raz drugi 26 listopada 2014r. Zagrały dla ponad 400 uczniów zgromadzonych w auli naszego liceum.

Dziś już absolwentki Akademii jednak kontynuujące mistrzowskie studia podyplomowe w zakresie kameralistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jako duet współpracują ze sobą od 2011 roku. Koncertują zarówno w kraju jak i za granicą. Uczestniczyły w licznych kursach kameralistycznych, kształcąc się u najlepszych pedagogów. W 2013 roku zajęły I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w Łomiankach oraz II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Pietro Argento w Gioia del Colle (Włochy).

W 2014 roku zostały laureatkami stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.

Podczas koncertu widzowie mogli wysłuchać utworów granych na cztery ręce oraz na dwa fortepiany. Były to kompozycje Mozarta, Schuberta, Brahmsa, Szostakowicza, Lutosławskiego, Gerschwina i Piazolli.

Pianistki miały do dyspozycji dwa fortepiany marki YAMAHA udostępnione przez pana Krzysztofa Wopińskiego, który również cały koncert zorganizował i poprowadził wzbogacając wiedzę słuchaczy anegdotami o kompozytorach, których utworów mogli wysłuchać.

Niesamowite wrażenia, piękna muzyka i wytworzony nią specyficzny klimat spowodowały, że wszyscy mogli na tę godzinę odpłynąć w bezkresną dal własnej wyobraźni nakreśloną granicami własnej duszy.

Podczas koncertu odbyło się także uroczyste wręczenie stypendiów programu IKEA FAMILY. Uczennice uhonorowane wyróżnieniem z pewnością rozwiną także swoje zdolności i talenty – gratulujemy.

Krzysztof Wopiński

Olimpiada Zdrowia PCK