Debatancki Listopad

Dodano 30 listopada 2016
Debatancki Listopad

Bieżący rok szkolny jest niezwykle obfity w wydarzenia związane z Debatami Oksfordzkimi. Rozpoczęliśmy od debaty pokazowej dla uczniów klas pierwszych, potem był turniej z udziałem dwóch drużyn leszczyńskich, wreszcie przyszedł czas sprawdzenia swoich umiejetności w Krakowskim Turnieju Debat Oksfordzkich pod nazwą "Polska między Wschodem a Zachodem" zorganizowanym przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Niezwykle wymagające tezy dotyczące stosunków międzynarodowych, historii i polityki zagranicznej Polski, dwa tygodnie intensywnych przygotowań, 64 drużyny z całego kraju, wśród nich my: drużyna z kościańskiego Kolberga w składzie: Alicja Przybylska, Wojciech Grupiński, Fryderyk Małecki i Wiktoria Licha.

W sobotę rano 4 listopada wyjechaliśmy do Krakowa, następnego dnia zaczęło się....Losowanie umieściło nas w grupie K razem ze szkołami z Łowicza, Szczecina i Poznania.

Po pierwszej debacie wiedzieliśmy już, że nieprzespane noce i dziesiątki godziny pracy nie poszły na marne. Werdykt sędziów 3 : 0 dla nas ! Druga i trzecia debata także pozytywnie ( 2 :1 i 3 : 0). Jesteśmy w fazie finałowej – tylko jedna drużyna mogła wyjść z grupy i trafić do naprawdę elitarnej 16 – tki turnieju. Powrót do hostelu i dalsza praca – to nie była spokojna noc.

Przeciwnikiem w 1/8 finału była młodzież z Inowrocławia. Teza, której broniliśmy i obroniliśmy wynikiem 3 : 0 brzmiała "Wkład militarny Polaków w czasie wojen napoleońskich był niezbędny dla zbudowania polskiej świadomości narodowej".

To już ćwiećfinał i w nim jako adwersarze: młodzież z Wrocławia. Tym razem byli lepsi...

Jednak dotarcie do ćwierćfinału i znalezienie się w najlepszej ósemce tego niezywkle prestiżowego turnieju było dla nas ogromnym sukcesem, dowodem wyjątkowych umiejętności naszych uczniów i potwierdzeniem debatanckiej renomy Kolberga.

A więc: Alicjo, Wojciechu, Fryderyku i Wiktorio dziękuję za wspniałe chwile, emocje i poczucie dumy jakich dostarczaliście, nie tylko mnie przez te cztery dni krakowskiej przygody !

Janusz Grupiński

To jednak nie koniec retorycznych pojedynków w jakich uczestniczyli członkowie Szkolnego Klubu Debat z Kolberga.

19 listopada w Poznaniu odbył się Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich zorganizowany przez Fundację Edukacyjną G5 we wspołpracy z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Tym razem do turnieju zaproszono 16 drużyn z Wielkopolski, w tym – co ciekawe – dwie drużyny z Kościana. O tym, że możemy wystawić drugą drużynę dowiedzieliśmy się 36 godzin przez zawodami, gdyż w ostatniej niemal chwili wycofała się jedna z drużyn. W ten sposób na polu debatanckiej rywalizacji w sposób niezywkle efektowny zadebiutować mógł zespół zlożony z uczennic klas pierwszych, które dopiero od kilku tygodni zdobywają retoryczne i erystyczne szlify. Drużyna w składzie: Weronika Wojciechowska, Wiktoria Glinkowska, Katarzyna Markiewicz i Maria Marciniak  dotarła do półfinału, co jest niezwykłym wprost wyczynem i doskonale rokuje na przyszłość. Warto jednak podkreślić, że i druga drużyna z Kościana w eksperymentalnym dość składzie: Wojciech Grupiński, Aleksandra Nowacka, Wiktoria Borowska i Daria Krawczyk godnie zaprezentował swą debatancką klasę dochodząc do ćwierć finału. A  Ola Nowacka znalazla się na 8 miejscu w rankingu 20 nalepszycjh mówców turnieju. Wszystkim uczestnikim i grupie wsparcia, która tak dzielnie dopingowała i wspierała oba zespoły serdecznie gratulujemy. Przy okazji gorące podziękowania dla Huberta Józefowskiego z klasy III G za nieocenioną pomoc jako samodzielny szef banku informacji.

Joanna Głowacka - Wieczorek

Janusz Grupiński

I już na zakończenie jeszcze jedna wiadomość. Po trzech latach współpracy ze Szkolnym Klubem Debat Oksfordzkich pożegnała się uczennica klasy III G, tegoroczna maturzystka; Daria Krawczyk. Dziękujemy za zaangażowanie, emocje i wspólną pracę. Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności przydadzą się nie tylko na egzaminie maturalnym.

Szkolny Klub Debat Oksfordzkich

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024