„BIZNES PRZY TABLICY” - OBCHODY ŚWIATOWEGO TYGODNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Dodano 20 listopada 2015
„BIZNES PRZY TABLICY” - OBCHODY ŚWIATOWEGO TYGODNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

To największe na świecie wydarzenie mające na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Ta kampania zwraca uwagę na świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw.

Globalny charakter, szerokie partnerstwo, wielość i różnorodność wydarzeń oraz  duże zainteresowanie sprawiło, że Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Wielkopolsce z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjny. Każdego roku wzrasta liczba Partnerów, zaangażowanych miast, wydarzeń oraz liczba uczestników.

W ramach tego tygodnia nasza szkoła uczestniczyła w projekcie „OTWARTA FIRMA” organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości do naszej szkoły zaproszeni zostali lokalni przedsiębiorcy. Młodzież spotkała się z właścicielem firmy „Studio Fabryka” Panem Maciejem Bartkowiakiem,  z prezesem firm „Przetwórnia Gil sp. z o. o. Panem Przemysławem Gilem oraz z właścicielem  Biura Rachunkowego „Szyguła”  Panem Jerzym Szygułą.

Tematem spotkania był KONSUMENT CZYLI „KRÓL RYNKU”. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas pierwszych. Spotkanie prowadzili uczniowie klasy II Wiktoria Licha i Fryderyk Małecki,  fotografowała Wiktoria Ruskowiak z kl. ID a obsługą techniczną spotkania zajęli się Kamil Korbik i Kamil Kurpisz z kl. 1B

Na początku uczniowie poprosili przedsiębiorców o ustosunkowanie się do dwóch tez dotyczących konsumentów.

 Jedna z tez pochodzi z podręcznika: „Krok w przedsiębiorczość” (strona 42) z którego korzysta młodzież naszego liceum i brzmi:

„W gospodarce rynkowej konsument jest królem, który rządzi rynkiem. To on wpływa na rodzaj oraz ilość towarów i usług dostępnych na rynku. Od niego zatem w znacznym stopniu zależy sukces lub porażka wielu przedsiębiorstw...”,

druga teza to słowa Mahatma Gandhi:

„Klient to najważniejszy gość w naszym domu. To nie on jest zależny od nas – to my zależymy od niego. Nie jest przeszkodą w naszej pracy, lecz jej celem. Nie świadczymy mu przysługi, obsługując go. To on nam ją wyświadcza pozwalając się obsłużyć”.

Nasi goście zgodzili się z tymi tezami, lecz zwrócili uwagę, iż specyfika prowadzonych przez nich branż jest bardzo istotna przy poparciu tych słów.

Druga część spotkania poświęcona była pytaniom otwartym do naszych lokalnych przedsiębiorców. Zaproszeni goście w sposób bardzo otwarty, szczery i zarazem ciekawy udzielali odpowiedzi na postawione pytania. Klasy pytały między innymi:

  • o receptę na dobry biznes,
  • o zatrudnianie młodych pracowników bez dużego doświadczenia,
  • o cechy dobrego przedsiębiorcy,
  • o ustawę, którą chce wprowadzić rząd ustalając minimalną płacę na 12zł za godzinę,
  • o zatrudnianie osób niepełnosprawnych,
  • o to,  czy przyjmowanie uchodźców będzie wpływało pozytywnie czy negatywnie na rozwój gospodarki,
  • o to,  w jaki sposób i gdzie najlepiej reklamować firmę,
  • od czego zależy sukces firmy.

Młodzież również cytowała wybitne osobistości takie jak: Henry Forda – człowieka, który zrewolucjonizował rynek samochodowy: „GDYBYM NA POCZĄTKU SWOJEJ KARIERY JAKO PRZEDSIĘBIORCA  ZAPYTAŁ SIE KLIENTÓW CZEGO POTRZEBUJĄ, WSZYSCY BYLIBY ZGODNI: POTRZEBUJEMY SZYBSZYCH KONI, WIĘC ICH NIE PYTAŁEM”, a pytanie brzmiało: czy Państwa zdaniem w dzisiejszych czasach byłoby to najlepsze posunięcie?

Wybitny ekonomista Peter Drucker powiedział: „DAJCIE LUDZIOM SWOBODĘ DZIAŁANIA A ZASKOCZĄ WAS SWOJĄ POMYSŁOWOŚCIĄ”, tutaj pytanie brzmiało: czy zgadzacie się Państwo z tą tezą i działacie zgodnie z nią?

Pytano także o to, czy nasi goście zgadzają się ze słowami Bila Gates'a, że „NAJBARDZIEJ NIEZADOWOLONY KLIENT TO NAJLEPSZE ZRÓDŁO INFORMACJI”

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i było wyjątkową lekcją przedsiębiorczości. Za przyjęcie zaproszenia, ogromne zaangażowanie i udział w spotkaniu podziękowała Pani wicedyrektor Natalia Danielczyk,  wyrażając jednocześnie chęć kontynuowania współpracy w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w następnych latach.

Było to kolejne tego typu spotkanie, ale bardzo twórcze, kreatywne i praktyczne.

Mam nadzieję, iż pozwoli ono na lepsze zaplanowanie własnej ścieżki edukacyjnej i zawodowej uczestników spotkania, w myśl stwierdzenia, iż „Młodzi ludzie chętnie uczą się od praktyków!”

SETKI PAŃSTW, TYSIĄCE PARTNERÓW I MILIONY UCZESTNIKÓW – TO BILANS ŚWIATOWEGO TYGODNIA PRZEDSIĘBIORCZOSCI!!!

Sonia Stachowiak - Łasica

 

Czytaj także

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024
OKWB - etap diecezjalny