Zabytkowa stolica Saksonii i Złota Uliczka w Pradze

Dodano 05 czerwca 2014
Zabytkowa stolica Saksonii i Złota Uliczka w Pradze

Z tego samego założenia wyszli uczniowie klas IG i IIG, którzy po wielu miesiącach ciężkiej pracy w szkole, udali się wraz z prof. Magdaleną Kostrzewą, prof. Moniką Bączkowską oraz prof. Robertem Padurkiem na długo wyczekiwany wypoczynek.

Nasza podróż rozpoczęła się 26 maja. A jaki był jej cel? Góry Izerskie, Praga, Drezno i Zamek Czocha. Te atrakcje przygotował dla Kolbergowiczów organizator wycieczki prof. Robert Padurek. 5 rano- zbiórka, sprawdzenie dokumentów i … czas w drogę. Miejsce docelowe- Świeradów Zdrój położony u podnóży polsko-czeskich Gór Izerskich. Pierwszego dnia zaplanowano wejście na Stóg Izerski. Droga nie była łatwa, ale widoki roztaczające się z szczytu wynagrodziły kilkugodzinną wędrówkę. Wykończeni wyprawą uczniowie wrócili do pensjonatu, ale zmęczenie nie przeszkodziło im udać się na wycieczkę po najbliższej okolicy, gdzie zobaczyli m.in. Pijalnię Wód Mineralnych.

Dzień drugi to stolica Republiki Czeskiej, czyli urokliwa, niesamowita, pełna historii Praga. Drogę do niej wypełniły opowiadania pani przewodnik, która skupiała się na geografii, kulturze oraz przeszłości naszego południowego sąsiada. Jeden dzień na zwiedzanie tego miasta, które cały czas wprawia w zachwyt, zdziwienie to niewiele. Jednak uczniom klas IG i IIG udało się zobaczyć takie miejsca jak chociażby: Ambasada Słowacji, niesamowita Katedra św. Wita, Zamek praski na Hradczanach czy Park Królewski. Żadna wycieczka do Pragi nie może obyć się bez wizyty na Moście Karola, którego budowę nadzorował Peter Parler.  Pogoda niestety nie dopisała- rozpętała się  burza. Jednak miało to także pozytywny aspekt. Część uczniów po raz pierwszy miała okazję jechać… metrem. Zwiedzanie tej wyjątkowej, zaskakującej na każdym kroku stolicy dobiegło końca z powodu warunków atmosferycznych, lecz uczniowie byli usatysfakcjonowani tym, co zobaczyli.

Środa, czyli… czas na Drezno. Stolica Saksonii urzekła uczestników wycieczki swą barokową zabudową, zniszczoną częściowo podczas II wojny światowej, lecz odbudowaną w czasie późniejszym. Głównym celem w tym mieście był Zwinger, uznawany jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. W „klejnocie Drezna” jak przyjęło się nazywać ten obiekt mieści się m.in. Galeria Malarska Mistrzów Dawnych, Muzeum Porcelany oraz Salon Matematyczno- Fizyczny. Uczniowie wraz z opiekunami mogli podziwiać architekturę zespołu pałacowego wzniesionego na życzenie króla Augusta II Mocnego, obrazy Rubensa, Rembrandta,  Tycjana, van Dycka czy Velazqueza oraz eksponaty(chińskie, japońskie czy też koreańskie)  wykonane z porcelany. Natomiast w Salonie można podziwiać około dwóch tysięcy przedmiotów takich jak: globusy, soczewki, teleskopy, zegary. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia Starego Miasta. Tego dnia pogoda również nie dopisała.

Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy. Tak było także w tym przypadku. Czwartek zakończył wycieczkę, lecz tego dnia prof. Padurek też zagwarantował atrakcje. Kolbergowicze mieli możliwość zwiedzić Zamek Czocha, w którym nagrywano seriale „Tajemnica twierdzy szyfrów” i „Pierwsza miłość”, film „Gdzie jest generał?” czy też teledysk do piosenki Sylwii Grzeszczak pt. „Księżniczka”.

Wszyscy uczestnicy wycieczki chcą serdecznie podziękować opiekunkom: prof. Magdalenie Kostrzewie i prof. Monice Bączkowskiej oraz organizatorowi - prof. Robertowi Padurkowi za fantastycznie spędzone cztery dni a także za niesamowitą atmosferę. Dziękujemy!!!

Barbara Socha, kl. IIG

Czytaj także

Wyprawa w Góry Suche
16 kwietnia 2024
Wyprawa w Góry Suche
Kolberg na Eurolidze!!!
22 marca 2024
Kolberg na Eurolidze!!!
Wykład pt.
07 lutego 2024
Wykład pt."Zbrodnia Katyńska"