Zdrowy styl życia

Dodano 03 września 2018
Zdrowy styl życia

Nowy rok szkolny to dobry czas na zmiany, również zmiany w naszych nawykach. Musimy zadbać o siebie  zaczynając już od rana, czyli od momentu wstania z łóżka. Niestety zazwyczaj zapominamy o  porannym posiłku spiesząc się do szkoły czy pracy. Dopiero koło południa zaczynamy  myśleć o sobie  i zjadamy drożdżówkę lub gotową kanapkę ze sklepiku. Potem szybki obiad, drobne przekąski przed telewizorem czy komputerem, no i obfita kolacja tuż przed snem. I tak dzień za dniem. Takie postępowanie nie sprzyja organizmowi i naszemu zdrowiu, dlatego musimy to zmienić zaczynając jak najszybciej. Poranny posiłek powinien dostarczać nam tyle energii, abyśmy mieli siłę na stawienie czoła nowym obowiązkom i zadaniom. Kiedy jesteśmy głodni,  nasz umysł nie pracuje prawidłowo. Objawia się to zmęczeniem, brakiem zapału i złym samopoczuciem. Jeśli chodzi o zawartość kaloryczną, śniadanie powinno mieć 40% udziału kalorycznego w całodziennym odżywianiu. Dlatego też śniadanie powinno być konkretne. Pobudza ono nas do działania i zwiększa koncentrację. Jakże mylnym stwierdzeniem jest, iż osoby, które chcą się odchudzać powinny sobie odpuszczać ten jakże ważny posiłek. Najkorzystniej od rana jest zjeść np. jogurt z płatkami i owocami, ciemne pieczywo z masłem, szynką i warzywami, a także warto wypić szklankę soku, najlepiej świeżo wyciśniętego. W mroźne zimowe dni możemy od rana wypić gorące kakao, lub mleko z miodem, które rozgrzeje nasz organizm. Jednak oprócz tego, iż śniadanie powinno być paliwem na następnych parę godzin, to powinno być bogate w witaminy i minerały. Dlatego, też nie powinniśmy zapominać o owocach i warzywach w naszym porannym menu. Jedzmy, więc śniadanie na zdrowie, jako dobry początek dnia!

Czy to już wystarczy dla poprawy zdrowia? NIE.

Nieodzownym elementem każdego dnia powinien być ruch. Ruch to eliksir młodości, który zapewni długowieczność i dobre samopoczucie. RUCH to: wyczynowy sport, rekreacja, spacer, sprzątanie, chodzenie, mycie okien, jak i wszystkie czynności domowe. Jeśli nie odżywiamy się zdrowo i nie przejawiamy żadnej  aktywności fizycznej, tylko siedzimy przed telewizorem – nie ma mowy o tym, żebyśmy w przyszłości mogli liczyć na cuda w postaci młodego, zdrowego wyglądu. Starszy człowiek, który dba o siebie należycie, nawet, jeśli zdarzy mu się przewrócić, albo w jakiś inny sposób zrobić sobie krzywdę – nie będzie z pewnością cierpiał wówczas tak bardzo, jak osoba, która z ruchem nie ma i nie miała nic wspólnego. Która przez całe życie unikała go jak diabeł święconej wody. To brzmi jak przestroga dla was - droga młodzieży!

Nie mniej ważny jest wypoczynek po pracy, który dzieli się na aktywność ruchową i wypoczynek bierny. Super byłoby gdybyśmy mieli w życiu pasję i gdyby był nią sport. A wybór sportu nie jest trudny spośród wielu różnorodnych dyscyplin. Istnieją przecież takie odmiany sportu, które nie tylko działają korzystnie na naszą sylwetkę oraz zdrowie, ale również umysł, umacniając tym pozytywne samopoczucie, które jest niezbędne, by uprawiać ów sport z przyjemnością. Aby aktywność ruchowa szła w parze z racjonalnym, zdrowym trybem życia, niezbędne jest również korzystanie z wypoczynku biernego. Wypoczynek bierny to w rozumieniu powszechnym rozluźnienie napięcia, które najpełniej realizuje się poprzez leżenie na łóżku słuchając muzykę lub oglądając na przykład telewizję, czy po prostu spokojny sen. W codziennym rozkładzie zajęć musi koniecznie znaleźć się czas na odpowiednią dawkę snu. Ale wracając do aktywności ruchowej – to nie tylko sport w jego wyczynowej formie. To może być również ruch poprzez zabawę, a więc jazda na rolkach, rowerze, gry na świeżym powietrzu np.badminton. Racjonalne ćwiczenia gimnastyczne, ruch na świeżym powietrzu oraz uprawianie dyscyplin sportowych przyczyniają się do podniesienia zdolności do pracy fizycznej jak i umysłowej oraz hartują organizm. Pod wpływem ćwiczeń fizycznych i ruchu na świeżym powietrzu przyspiesza się przemiana materii, lepsze staje się przyswajanie pokarmów, szybciej rozwijają się mięśnie – co daje w sumie lepszą kondycję fizyczną. Zatem o tym jak będzie wyglądał nasz dzień, miesiąc i całe nasze życie decydujemy my i nikt inny!!! To od nas zależy jaka będzie jego długość, ale co najważniejsze - jego jakość!

Maja Grzymała

Życzenia Wielkanocne