Z NADZIEJĄ W NOWY ROK SZKOLNY

Dodano 02 września 2021
Z NADZIEJĄ W NOWY ROK SZKOLNY

Taką nadzieję mieli chyba wszyscy obecni w auli podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2021/2022. Oczywiście, jesteśmy świadomi zagrożeń związanych z pandemią, ale wiele zależy od nas samych, od naszej odpowiedzialności za zdrowie własne i innych, na co zwracali uwagę w swoich wystąpieniach pani dyrektor Małgorzata Andersz oraz zaproszeni goście – pan burmistrz Piotr Ruszkiewicz i przedstawiciel Rady Rodziców pan Dominik  Wieszczeczyński.

Pan Burmistrz gratulował uczniom klas pierwszych wyboru naszego Liceum oraz przekonywał młodych Kolbergowiczów, że za 4 lata na pewno osiągną doskonałe wyniki podczas egzaminu maturalnego. Troskę rodziców, ale jednocześnie przekonanie, że ich dzieci wybrały dobrą szkołę, wyraził pan Dominik Wieszczeczyński, mówiąc, że rodzice powierzyli nauczycielom najcenniejszy „klejnot”, aby został „oszlifowany”. Zwrócił się także do młodzieży „stawiajcie, sobie wysoko poprzeczkę, a w życiu dorosłym odniesiecie sukces, ale nie bójcie się prosić o pomoc i sami także pomagajcie”. Słowa zaproszonych gości, życzenia wpisały się w motto przemówienia pani dyrektor Małgorzaty Andersz.

„Nikt nie może cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale każdy może zacząć od dzisiaj i dopisać nowe zakończenie” – ten cytat powtórzyła Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu trzykrotnie nie bez kozery. Ileż w nim optymizmu i nadziei właśnie! 1 września to dzień szczególny, bo z jednej  strony obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej i składamy kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych podczas wojny profesorów naszej szkoły, z drugiej zaś strony rozpoczynamy nowy rozdział w naszej edukacji. Pamiętając o wydarzeniach z przeszłości, które mogą wydawać się odległe, młodzi ludzie powinni czerpać radość z faktu, że są obywatelami wolnego kraju, który daje nieograniczone możliwości rozwoju.

„Pamiętajcie, że nie można obojętnie patrzeć na zmiany klimatyczne” – z takim apelem zwróciła się Pani Dyrektor do uczniów, zwracając uwagę na postępującą degradację, zaśmiecenie rzek i innych akwenów. Wszyscy powinniśmy wykazać ogromną dbałość o środowisko, ale to po stronie dzisiejszych nastolatków jest szczególna odpowiedzialność za świat, w którym będą żyć w przyszłości, więc powinni aktywnie angażować się w proekologiczne działania.

Uczniowie mieli też okazję poznać wyniki maturalne swoich starszych kolegów i koleżanek. Z przytoczonych przez p. dyrektor Małgorzatę Andersz wyników z trzech przedmiotów (język polski, matematyka i język angielski) wniosek jest jednoznaczny – we wszystkich przedmiotach nasi absolwenci wypadli lepiej niż średnia krajowa. To niewątpliwie wpisuje się w już pawie 100-letnią tradycję szkoły.

Zbliżająca się 100. rocznica pierwszej matury skłoniła Panią Dyrektor do życzeń, aby nasza szkoła nie ustawała w podtrzymywaniu pięknych tradycji, respektowała dorobek dziesiątków generacji absolwentów, dbała o godność, umacniała mądrość człowieka, jak pomagać innym i żyć w pokoju.

Wśród wielu życzeń jedno wydaje się bardzo istotne w codziennym zabieganiu:

„ Bogactwem człowieka jest uśmiech, przyjazny gest i pogodne słowo i takiego bogactwa życzę nam wszystkim jak najwięcej!” Niech się spełni!

Natalia Danielczyk

Urszula Iwaszczuk