XLI MIĘDZYNARODOWY LISTOPAD POETYCKI

Dodano 12 listopada 2018
XLI MIĘDZYNARODOWY LISTOPAD POETYCKI

W środę, 7 listopada br. w naszym Liceum odbyło się kolejne już spotkanie w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. W tym roku, z okazji 41. edycji, mieliśmy zaszczyt gościć poetkę Joannę Słodyczkę.

Pani Joanna Słodyczka to absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Akademii Pedagogicznej w Krakowie, a od 2002 roku szefowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Rabie Wyżnej. Oprócz wierszy pisanych językiem literackim, w Jej dorobku można znaleźć też wiele dzieł pisanych gwarą Niżnego Podhala. Dotychczas na literackim koncie znalazły się 2 wydane tomiki: „Iskierki” oraz „W malinioku”. Była też kilkakrotnie nagradzana, między innymi w Konkursie Poezji Religijnej w Ludźmierzu, Międzynarodowym Konkursie Poezji „Szukamy talentów wsi” czy IX Konkursie Poetyckim „Serduszkowy Wiersz”.

W tegorocznej lekcji poetyckiej uczestniczyły klasy: 3d i 1f, przedstawiciele klas 1d, 2d, 2f, 3f oraz reprezentanci szkolnego pisma „In Abstracto”.

Podczas spotkania przybliżona została historia Międzynarodowych Listopadów Poetyckich,  które są uznawane za największą i najbardziej elegancką imprezę literacką nie tylko w skali krajowej, lecz w wymiarze europejskim, a w tym roku przypada ich XLI edycja.

Dotychczas mury naszego liceum odwiedziło 13 poetów, a w ostatnich trzech latach byli to: Maria Duszka, Jerzy Beniamin Zimny i tegoroczny gość - Joanna Słodyczka.

Mieliśmy okazję poznać wiersze autorstwa pani Słodyczki, zaprezentowane przez uczennice klasy 3d: Agnieszkę Chomską, Klaudię Pawlak, Annę Piętkowską oraz Wiktorię Glinkowską.  Twórczą interpretację dzieła Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy” przedstawiła Vanessa Smoczyk z klasy 1f przy akompaniamencie gitarzysty - Pawła Ryby z tej samej klasy.

Nie zabrakło również oprawy muzycznej spotkania, którą uświetniły Dorota Michalska i Marta Szajek z kl. 3d, wykonując piosenkę „Noc pełna gwiazd”, a także instrumentalistki: Irmina Stasik z kl. 3d (flet poprzeczny), Zofia Potok z kl.3f (skrzypce) i Karina Dudziak z kl.2e (klarnet).

Po części artystycznej rozpoczęliśmy lekcję poetycką. Zaprosiły na nią zebranych  konferansjerki: Daria Nyczka i Wiktoria Snuszka z klasy 3d. Pani Słodyczka przedstawiła zgromadzonym wiele swych utworów, które nie zostały jeszcze wydane, więc mogliśmy usłyszeć je jako jedni z pierwszych. Wśród nich znalazły się także  wiersze  pisane gwarą Niżnego Podhala.

Następnie uczniowie zadawali pytania, dotyczące między innymi inspiracji, blokady twórczej czy używania gwary w wierszach. Nie obyło się także bez wybrzmienia naszej wielkopolskiej gwary - zgromadzeni pytali o znaczenie takich wyrażeń jak: szneka z glancem czy pyry z gzikiem.

Na sam koniec uczniowie podziękowali poetce za przybycie i owocną lekcję, zaś pani Słodyczka wyraziła swoją wdzięczność w kwestii organizacji oraz samego przebiegu lekcji.

„Jesteście wspaniali. Wspaniałe miejsce, wspaniali ludzie.”- wspomina poetka w Księdze Pamiątkowej Szkoły.

Podziękowania należą się pani prof. Agnieszce Podgórskiej oraz tegorocznym organizatorom spotkania - klasie 3d. Lekcja ta również nie mogłaby mieć miejsca bez współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie, dzięki której mieliśmy możliwość poznać twórczość Pani Joanny Słodyczki, poszerzyć nasze humanistyczne horyzonty, spędzić czas w miłej atmosferze i „osłodzić” nasze literackie życie.

 

Dorota Michalska, Kasper Matuszczak,  kl.3d

Zdjęcia: Blanka Kubera, kl.3d

Czytaj także

Śladami średniowiecza
17 kwietnia 2024
Śladami średniowiecza
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Stypendium Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego
16 kwietnia 2024
Stypendium Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego