« powrót 27 września 2018

Wystawa BEKSIŃSKI NIEZNANY

W środę (19.09.2018r.) klasa IID poznała wystawę prac Zdzisława Beksińskiego, będącą częścią ogólnopolskiego tournée projektu "Beksiński Nieznany" w Gostyniu.

W środę (19.09.2018r.) klasa IID poznała  wystawę prac Zdzisława Beksińskiego, będącą częścią ogólnopolskiego tournée projektu "Beksiński Nieznany" w Gostyniu. Wysłuchaliśmy wykładu na temat życia artysty, jego niespełnionych aspiracji oraz poszczególnych etapów kariery, obejmującej wiele różnych dziedzin sztuki.

  Talenty Beksińskiego zdają się nie mieć końca. Był: fotografem, malarzem, rzeźbiarzem, a w późniejszym czasie również grafikiem komputerowym, zajmującym się fotomontażem. Przewidział postęp technologiczny, który pozwoli na odbiór sztuki w całkiem nowy sposób. Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” umożliwia „wejście” do obrazu Beksińskiego poprzez technologię wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality).

     Wystawa składa się z wielu kreacyjnych zdjęć, przypominających o niespełnionym marzeniu Beksińskiego (pragnął zostać reżyserem) oraz obrazów i fotomontaży inspirowanych impresjonizmem i abstrakcją. Sposób, w jaki Beksiński obrazował swoje dzieła, znany jest pod mianem realizmu fantastycznego. Jego działalność artystyczna znana jest na całym świecie, a prace pokazywane były galeriach we Francji, Japonii, Włoszech czy Niemczech.

  Wystawa zrobiła na nas duże wrażenie. Przejmująca była groza bijąca z obrazów, ich niesamowita barwa. Grafika, fotografie wzbudziły niesamowite emocje. Artystę podziwialiśmy za talent i niesamowitą wyobraźnię. Dla nas elektryzująca była również informacja, iż opiekunem wszystkich dzieł Z. Beksińskiego jest urodzony w Kościanie p. Wiesław Banach.

Dla uzmysłowienia talentu Mistrza przywołujemy dwa obrazy.

Ania Dakowska i Miłosz Kiciński

« powrót Drukuj

Czytaj również:

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga
Aleja Kościuszki 3, 64-000 Kościan
telefon i faks: +48 65 512 04 04
realizacja:Studio Fabryka