WSPÓŁPRACA Z BIBLIOTEKĄ MIEJSKĄ IM. ADAMA TOMASZEWSKIEGO W KOŚCIANIE

Dodano 30 marca 2018
WSPÓŁPRACA Z BIBLIOTEKĄ MIEJSKĄ IM. ADAMA TOMASZEWSKIEGO  W KOŚCIANIE

W  poniedziałkowy poranek,  26 marca 2018 roku odbyło się kolejne już spotkanie klasy IId i nauczyciela języka polskiego w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie z okazji ustalenia roku 2018 Rokiem Adama Tomaszewskiego. Kolejny wykład, który ponownie poprowadziła pani kierownik Działu Zbiorów dla Dorosłych Hanna Kaczmarek, dotyczył nie tylko życiorysu, ale głównie twórczości słynnego kościaniaka.

Adam Tomaszewski wydał 13 publikacji wspomnieniowych i podróżniczych, jego pierwsze próby literackie zaczęły się już w czasach uczestniczenia  w obozach harcerskich, kiedy to pisał artykuły do gazet. Jego książki były głównie wydawane na subskrypcje - zainteresowane osoby mogły zakupić egzemplarz, zanim pojawił się w księgarni.

Wśród wydanych książek znalazło się 5 tak zwanych kościańskich. Jedną z nich - „Młodość została nad Obrą” mogliśmy poznać we fragmentach podczas głośnego czytania zorganizowanego przez szkolną bibliotekę. Wykład uatrakcyjniła prezentacja złożona z wielu zdjęć prywatnych oraz dokumentów, a także cytatów z książek Tomaszewskiego.

 

Kolejnym przejawem współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie jest uczestniczenie w cyklicznych spotkaniach, które owa biblioteka organizuje.

W piątkowy wieczór,  9 marca 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej grupa uczniów z klasy IId wraz z nauczycielem języka polskiego, p. prof. Agnieszką Podgórską  uczestniczyła w spotkaniu z poetą i krytykiem literackim, Prezesem Zarządu Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich - panem Pawłem Kuszczyńskim. Motywem przewodnim spotkania był „Paniom pokłon poetycki”, czyli wiersze dedykowane głównie paniom z okazji Dnia Kobiet. Poeta odczytał kilkanaście własnych kompozycji, które, mimo różnej tematyki, dotyczyły spraw codziennych. Mogliśmy usłyszeć m. in. erotyki, wiersze patriotyczne czy utwory  dedykowane matce poety. Chętnie opowiadał też o swoim życiu prywatnym. Pan Kuszczyński bardzo szybko nawiązał kontakt z publicznością poprzez rozmowę i dedykowanie swoich utworów słuchaczom. Krytyk zachęcał nas - młodzież, do udziału w konkursach literackich oraz chętnie odpowiadał na pytania. Na zakończenie wykonaliśmy grupowe zdjęcie z poetą, aby upamiętnić to spotkanie. Bardzo miły akcent stanowiły słowa uznania Prezesa Zarządu Poznańskiego ZLP na temat organizowanych przez nasze Liceum Listopadów Poetyckich, ich szczególnego charakteru i oprawy. Było nam tym bardziej miło, że w tym roku szkolnym to właśnie nasza klasa zajęła się przygotowaniem spotkania z poetą – gościł u nas Jerzy Beniamin Zimny. Zachęcamy do poznania bloga naszego Gościa (jerzybeniaminzimny.blogspot.com) – szczególnie  zapisu z dnia 6 grudnia 2017 roku. Znajdują się tam słowa, które każdy kolbergowicz przeczyta z dumą i radością.

 

Chcielibyśmy serdecznie podziękować pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie za możliwość współpracy i uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Podziękowania należą się również pani profesor Agnieszce Podgórskiej, która swoją aktywną postawą zachęca uczniów i umożliwia im rozwój artystyczny i humanistyczny, poprzez udział w tego typu spotkaniach.

 

Dorota Michalska, kl. IId

Kasper Matuszczak, kl. IId

Weronika Szymanowska, kl. IId

 Zdjęcia: Sarah Szyguła, kl. IId

Czytaj także

Śladami średniowiecza
17 kwietnia 2024
Śladami średniowiecza
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Stypendium Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego
16 kwietnia 2024
Stypendium Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego