« powrót 02 kwietnia 2019

Uwaga kleszcze!

Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jest większa im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia.

Kleszcze żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach (zwłaszcza liściastych i mieszanych), na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach,  brzegach  rzek i jezior, trawnikach, parkach, ogródkach.
 Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jest większa im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne.  Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi.

Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych.  Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz żeruje około 6,7 dni, zużywa w tym czasie około 2mililitrów krwi Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość  z około 2mm do 12 mm

W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne choroby – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu

Jak zapobiegać ukąszeniu przez kleszcza?

W miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy, nosić odpowiednią odzież, zakrywającą jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.), można włożyć nogawki spodni w skarpety, lub założyć spodnie ze ściągaczami w kostce
Stosować  repelenty - środki odstraszające kleszcze, (zgodnie z zaleceniami producenta) do kupienia w drogeriach i aptekach.
Zmienić i dokładnie wytrzepać odzież którą nosiliśmy w lesie. Pomocne jest „przejechanie” ubrania rolką do ubrań
Po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzeć całe ciało. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy.
 Postępowanie w przypadku ukąszenia przez kleszcze

Po zauważeniu ukąszenia przez kleszcza, należy natychmiast delikatnie usunąć kleszcza. W tym celu należy użyć kleszczołapek, kleszcza usunąć szybko, przy skórze,  ruchem obrotowym, nie ściskać kleszcza zbyt mocno, by nie wycisnąć jego wydalin.  Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją –tłuszczem , spirytusem
Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem.
Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Po usunięciu kleszcza obserwować swój organizm
W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć opinii lekarza.

Pielęgniarka szkolna - Agata Szwarc

« powrót Drukuj

Czytaj również:

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga
Aleja Kościuszki 3, 64-000 Kościan
telefon i faks: +48 65 512 04 04
realizacja:Studio Fabryka