UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Dodano 10 listopada 2018
UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

„Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać . Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć.” Słowa Jana Pawła II stały się myślą przewodnią uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Montaż słowno-muzyczny, zaprezentowany 9.11.2018r., łączył wątki ogólnopolskie z historią naszej „małej Ojczyzny” – Kościana. Obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości towarzyszyła wystawa przygotowana przez p. Różę Tomczak i p. Joannę Głowacką-Wieczorek.

W tak ważnym dla nas wydarzeniu uczestniczyli: BurmistrzMiasta Kościana Michał Jurga, Przewodniczący Rady Rodziców Adam Bartkowiak oraz społeczność szkolna. Pani dyrektor Małgorzata Andersz w swoim wystąpieniu przypomniała o drodze Polaków do wolności oraz podkreśliła, czym jest patriotyzm w życiu każdego z nas. Pani dyrektor zwróciła uwagę na takie wartości jak szacunek, dbałość o ojczyznę, wierność wartościom, czy pamięć o wydarzeniach.

Pomiędzy perfekcyjnie zaprezentowanymi fragmentami doskonałych dzieł literatury polskiej – „Wesela” S. Wyspiańskiego, „Dziadów” A. Mickiewicza oraz interpretacjami utworów Jana Pawła II, Marka Grechuty, czy Bułata Okudżawy pojawiły się filmowe sceny ukazujące drogi naszej „małej Ojczyzny” do odzyskania niepodległości. Ponadto na scenie zaprezentował się nasz szkolny chór w wykonaniu „Marsylianki Wielkopolskiej” i „Miasta 44”.  Natomiast zespół muzyczny wykonaniem piosenki „Kochana ma Polsko” podsumował wspólną podróż przez dzieje narodu polskiego.

Uroczystość była niezwykle podniosła, stanowiła swoistą lekcję języka polskiego, historii, kultury, a uczniowie tworzący ją wykazali się niezwykłym profesjonalizmem, dojrzałością i zaangażowaniem.

Montaż słowno-muzyczny przygotowali następujący uczniowie:

Wiktoria Glinkowska, Miłosz Kiciński – narracja.

Vanessa Smoczyk, Anna Kasperek, Mateusz Chrastek, Adam Stryjakowski – recytacja.

Gabriela Itkowiak, Julia Gulik, Paweł Ryba, Jakub Janowicz – śpiew, muzyka.

Marta Rybczyńska, Natalia Walkowiak, Natalia Walachowska, Miłosz Kiciński, Oliwier Adamczak – film.

Wojciech Kapusta – absolwent – montaż.

Natalia Pieprzyk – operator techniczny.

Wiktoria Rataj (dyrygentka), Adrianna Nowak, Alicja Sobecka, Bartłomiej Burnus, Gabriela Bardyan, Jagienka Szatkowska, Julia Grypczyńska, Julia Gulik, Julia Królik, Kamil Olech, Magdalena Dworczak, Marta Maćkowska, Milena Frąckowiak, Roksana Jessa, Vanessa Smoczyk, Wiktoria Wieszczeczyńska, Zuzanna Ruskowiak, Zuzanna Kasperska, Zuzanna Ustasiak – chór.

Adam Ryba, Jakub Janowicz, Jakub Sowa, Paweł Dyszkiewicz, Miłosz Kiciński – zespół.

Opieka merytoryczna, konsultacja i wsparcie duchowe –profesorowie:  p. Monika Kułakowska, p. Janusz Grupiński, p. Krzysztof Wopiński.

Monika Kułakowska

Zdjęcia: Robert Padurek