To już piąta edycja Projektu „Otwarta Firma”

Dodano 29 listopada 2018
To już piąta edycja Projektu „Otwarta Firma”

Mieliśmy dziś ogromną przyjemność gościć w murach naszego Liceum, właściciela firmy „Dorado Poland” pana Dominika Wieszczeczyńskiego. Projekt został organizowany z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który jest obchodzony na wszystkich kontynentach, w ponad 140 krajach świata. Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. W pierwszej części spotkania młodzież zaprezentowała cel i temat projektu oraz przedstawiła tezę, która brzmi „Biznes to tylko matematyka. Biznes każdej z firm zaczyna się i kończy na dogłębnej analizie liczb”. Nasz gość w sposób fachowy i rzeczowy ustosunkował się do postawionej tezy i stwierdził jednoznacznie, że biznes to nie tylko matematyka, ale szereg innych ważnych czynników i umiejętności. Podsumowując swoją wypowiedź zauważył, iż gdyby tak było to każdy matematyk byłby biznesmenem. A przecież tak nie jest. W drugiej części spotkania przedstawiciele młodzieży wszystkich klas pierwszych zadawali pytania dotyczące prowadzenia biznesu na naszym lokalnym rynku. Uczniowie pytali o zatrudnianie młodych ludzi, to znaczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów, bez zawodowego doświadczenia na okres wakacyjny. Młodzież interesowało także, z jakimi problemami spotykają się najczęściej przedsiębiorcy oraz czy prowadzenie firmy wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Pytano również o plany na przyszłość i pozyskiwanie nowych klientów. Osoby prowadzące poprosiły naszego Gościa o podzielenie się z nami anegdotką z życia zawodowego. I było ciekawie. Ta opowiastka jest znana tylko uczestniczkom i uczestnikom projektu.

Pani Dyrektor Natalia Danielczyk pytała o to, ile czasu poświęca przedsiębiorca na swoją pracę i zasugerowała uczniom, że ich praca, polegająca głównie na nauce w szkole nie powinna kończyć się w momencie wyjścia ze szkoły, ale powinna być kontynuowana również w domu, po to aby osiągnąć zamierzony cel, a w konsekwencji SUKCES na egzaminie maturalnym.

Dzisiejsze spotkanie było wyjątkową lekcją przedsiębiorczości, pełną praktycznych rad, porad i wskazówek. A wszystko w myśl zasady, że młodzi ludzie chętnie uczą się od Praktyków!

Bardzo serdecznie dziękuję organizatorom, klasie 1AB za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie dzisiejszego spotkania. To było bardzo PRZEDSIĘBIORCZE działanie!

Sonia Stachowiak - Łasica

Życzenia Wielkanocne