Salonik Maturzysty i … Pierwszoklasisty w sali nr 60, czyli wszystko o filologii polskiej

Dodano 24 września 2018
Salonik Maturzysty i … Pierwszoklasisty  w sali nr 60, czyli wszystko o filologii polskiej

Wybór kierunku studiów to niezwykle trudne zadanie. Aby je nieco ułatwić, w piątek , 21 września klasy z rozszerzonym językiem polskim – na pierwszej lekcji  1f, a na trzeciej 3D  - odwiedziła Magdalena Bródka, absolwentka Kolberga, obecnie  studentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Została zaproszona przez prof. Agnieszkę Podgórską. Spotkanie odbyło się w swobodnej atmosferze, jak przystało na salonik.

Magdalena opowiadała o wybranym przez siebie kierunku, specjalizacji, a także o samym uniwersytecie. Przedstawiła prezentację, dotyczącą nie tylko możliwości zatrudnienia po ukończeniu polonistyki, ale także samego przebiegu studiów. Szczególne zainteresowanie wzbudziła wiadomość o  możliwości układania swojego własnego planu zajęć czy wybierania przedmiotów.

Dzięki uczestnictwu  w Saloniku Maturzystów, uczniowie zdobyli informacje o tym, co jest potrzebne, żeby dostać się na ten wydział, jakie przedmioty czekają młodych polonistów oraz w jakich projektach będą brali udział. Warto dodać, że Magdalena, opowiadając o budynku, w którym studiuje, humorystycznie nazwała go „Małym Hogwartem", ze względu na zawiłe korytarze.

„Nie przyszłam tutaj po to, żeby powiedzieć Wam, żebyście poszli na polonistykę. Chcę Was zachęcić do tego, żebyście poszli za swoją pasją i robili to, co Was interesuje." - taką pogodną refleksją studentka zakończyła swój wykład. Jest to naprawdę cenna, życiowa lekcja.

Całe spotkanie przebiegło bardzo sympatycznie, a uczniowie nagrodzili swojego gościa ogromnymi brawami. Większość zebranych  stwierdziła zgodnie, że prawdopodobnie po ukończeniu liceum wybierze się właśnie na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Weronika Durka, kl. 1f

Wiktoria Glinkowska, kl. 3d