ŚWIĘTO EDUKACJI

Dodano 14 października 2017
ŚWIĘTO EDUKACJI

W uroczystej, a jednocześnie pogodnej atmosferze odbyła się dzisiejsza akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, której przyświecały słowa Tadeusza Kotarbińskiego:

„Trzeba kształtować się tak, by się stać zajmującym towarzyszem dla siebie samego”.

Z pewnością uczniowie, dziś jeszcze bardzo młodzi, przekonają się o prawdziwości tego motta, gdy zdobędą trochę więcej doświadczenia życiowego i wiedzy, rzecz jasna. Warto zapamiętać!

W wystąpieniu pani dyrektor Małgorzaty Andersz usłyszeliśmy także kilka wartych zapamiętania opinii mądrych ludzi o zawodzie nauczyciela, np. „Szacunek oddany klasie nauczycielskiej jest miarą oświaty narodu, bo im więcej naród jest oświecony, tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przynoszą” (Eliza Orzeszkowa), czy też bardziej matematyczne ujęcie Janathana Edwardsa: „Nauczyciele i uczniowie to dwie uzupełniające się zmienne; żadna nie byłaby tym, czym jest bez obecności tej drugiej” – tak, jesteśmy sobie nawzajem potrzebni i wspólnie się rozwijamy. Sporą część swojego wystąpienia poświęciła Pani Dyrektor właśnie roli nauczyciela w edukacji, nauczyciela, który przecież jest współautorem uczniowskich sukcesów. Były też podziękowania i życzenia nie tylko dla nauczycieli, ale wszystkich pracowników szkoły, bez których, jak wiemy, szkoła nie mogłaby funkcjonować. Zgodnie z tradycją, wielu pracownikom związanych z oświatą przyznano nagrody i wyróżnienia.

Pani Dyrektor odczytała tez list z życzeniami od Burmistrza Miasta Kościana Michała Jurgi, po czym życzenia, podziękowania i gratulacja złożyli zaproszeni goście: przewodniczący Rady Rodziców pan Marek Wyrzykiewicz oraz ksiądz dziekan Paweł Skrzypczak. Oczywiście, życzenia i podziękowania składali też uczniowie. Martyna Pawlak i Stanisław Zielonka, gospodarze uroczystości, w swoich życzeniach przywołali piękne słowa starożytnego filozofa greckiego Demokryta: „Nie zalety ciała i majątek dają szczęście, lecz prawość charakteru i zalety umysłu” oraz zwrócili się do swoich koleżanek i kolegów, aby z pasją i kreatywnością uczestniczyli w życiu szkoły.

Pasja i kreatywność zostały natychmiast zademonstrowane podczas specjalnie na ten dzień przygotowanego programu artystycznego. Solowy występ obdarzonego pięknym głosem Adriana Gbiorczyka przy akompaniamencie fortepianowym Jakuba Janowicza spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności. Nie mniejszy aplauz wywołał występ zespołu tanecznego w składzie: Martyna Pawlak, Anna Szynkowska, Julita Matysiak, Wiktoria Matysiak, Wiktoria Matczak, Felicja Adamska, Karolina Bendowska – brawo dziewczyny! A walc angielski w wykonaniu Alicji Przybylskiej i Piotra Michałowskiego był zjawiskowy! Oczywiście, sala ożywiła się najbardziej przy występie „trzech tenorów” (Paweł Dyszkiewicz, Adrian Gbiorczyk, Nikodem Mtuszewski), którzy ze swadą godną rockmanów poruszali się po scenie, wykonując znany utwór w towarzystwie instrumentalistów: Adama Ryby, Jakuba Sowy, Jakuba Janowicza i Jędrzeja Szczerbala. Dużo pasji i kreatywności - dziękujemy! Z pewnością ci zdolni młodzi ludzie kształtują się tak, że już są zajmującymi towarzyszami, nie tylko dla samych siebie. Ciekawe, czym zaskoczą nas przy najbliższej okazji?

Urszula Iwaszczuk

Zdjęcia: Robert Padurek