SPOTKANIE z Karolem Wójcickim

Dodano 07 września 2017
SPOTKANIE z Karolem Wójcickim

W czwartek, 7 września 2017 r. kolejna wyjątkowa osoba odwiedziła „KOLBERGA”. Tym razem był to gość, który z pewnością wzniósł wszystkich słuchaczy ponad ziemię – pasjonat i popularyzator astronomii - Karol Wójcicki.

W różnych źródłach prezentowany jest jako: pasjonat nocnego nieba, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny, a także twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.

Karol Wójcicki na co dzień przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę Mleczną. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów.

Zorganizował największe na świecie wspólne obserwacje nocnego nieba (ponad 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych.  Współpracownik „Gazety Wyborczej”. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Karol Wójcicki zaprezentował wykład pt. „Wszyscy jesteśmy astronomami”, w którym zachęcał do zainteresowania projektami obywatelskimi z zakresu astronomii. Przekonywał Kolbergowiczów, że każdy może zostać wielkim odkrywcą, naukowcem… potrzebne są tylko chęci, motywacja i zapał (a tych cech przecież Uczniom KOLBERGA nie brakuje!). Terminy astronomiczne, m.in. czarne dziury, pulsary, wykresy jasności gwiazd… czy przemyślenia nt. ŚMIECENIA (sic!) ŚWIATŁEM były prezentowane przez naszego Gościa z wielką pasją, energią i zaangażowaniem. Każdy z pewnością zapamiętał barwne porównania, np. Komety są jak koty – mają długie ogony i chodzą własnymi drogami, i ciekawe popularnonaukowe opowieści.

To było bardzo energetyzujące i dynamiczne spotkanie, które zachęciło do aktywnej pracy każdego pasjonata (bez względu na posiadane inklinacje).

W Kościanie na wszystkich miłośników astronomii czeka wspaniałe i jedyne w swoim rodzaju obserwatorium astronomiczne w Wieży Ciśnień… także z KOŚCIANA - Z SERCA WIELKOPOLSKI - możemy spojrzeć W SERCE WSZECHŚWIATA. Do czego zachęcamy!

Wojciech Morawski

Zdjęcia: Patrycja Ganczarek
Robert Padurek

Czytaj także

Grupa Rekonstrukcji Historycznej
07 listopada 2023
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Tschuff "
Lekcja poezji w klasie 1g
06 grudnia 2023
Lekcja poezji w klasie 1g
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską
14 listopada 2023
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską