„SŁODKIEGO MIŁEGO ŻYCIA” (I WAKACJI!)

Dodano 28 czerwca 2021
„SŁODKIEGO MIŁEGO ŻYCIA” (I WAKACJI!)

„Mimo wielu przeciwności losu, jesteście tu z nami” – rozpoczęła prowadząca uroczystość, witając zgromadzonych w auli. Do minionego roku szkolnego i jego nieprzewidywalności odwołała się też p. dyrektor Małgorzata Andersz, jednocześnie zwracając uwagę na możliwość realnego wpływu na rozprzestrzenianie się wirusa, który teraz posiadamy dzięki nauce, czyli szczepionkom. „Ludzkość korzysta z tego dobrodziejstwa już kilkaset lat” – zachęcała uczniów do szczepień, aby następny rok szkolny mógł być bardziej przewidywalny i wolny od narzuconej nam w tym roku „ascezy i ciszy”. Mimo wszystko każdy może powiedzieć, że miał szansę się rozwinąć, każdy ma na swoim koncie jakiś sukces. Pani Dyrektor wymieniła wszystkich uczniów, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem (227!) i tych, którzy odnieśli sukcesy w różnego rodzaju olimpiadach i konkursach, co wymagało dodatkowego wysiłku ze strony uczniów i nauczycieli. „Podjęcie działania robi różnicę” – któż się nie zgodzi?

Podziękowania popłynęły także w stronę obecnego na uroczystości pana Piotra Ruszkiewicza, Burmistrza Miasta Kościana oraz pana Mariusza Banasiaka, przewodniczącego Rady Rodziców, a do uczniów skierowany został apel, aby spędzali wakacje aktywnie, atrakcyjnie, a nade wszystko bezpiecznie. Wszak „dobry dzień to taki, gdy wspominasz, a nie marzysz”.  „Zaszczepcie się” – zakończyła Pani Dyrektor.

Dyrektor Małgorzata Andersz pięknymi i wzruszającymi słowami pożegnała panie profesor Różę Tomczak i Jadwigę Świstak, które przechodzą na emeryturę oraz pana profesora i wicedyrektora Wojciecha Morawskiego, który kończy pracę w naszej szkole. Emocje towarzyszyły zarówno wypowiedziom Pani Dyrektor, jak i profesorów żegnających się z „Kolbergiem”. Kończący pracę w liceum otrzymali od Pana Burmistrza nie tylko upominki, ale też usłyszeli wiele ciepłych słów o swojej pracy i życzenia na przyszłość. Przewodniczący rady Rodziców także złożył gratulacje za dotychczasowe osiągnięcia i życzenia realizacji wszelkich planów.

Zwracając się do uczniów z życzeniami udanych wakacji pan Piotr Ruszkiewicz i pan Mariusz Banasiak podkreślali wagę szczepień – „Bądźcie mądrzy, zachęcajcie niedowiarków, abyśmy w przyszłym roku mogli spotkać się w zdrowiu” .

Nadszedł czas mniej oficjalnych prezentacji i wystąpień – były zdjęcia z przeszłości, pokazujące dokonania nauczycieli kończących pracę w „Kolbergu” oraz wzruszające słowa i piosenki (min. „Słodkiego, miłego życia”) skierowane do Nich w wykonaniu obecnych „kolberowiczów” i ich starszych kolegów i koleżanek, czyli absolwentów. Zachwycający występ profesor Wojciech Morawski skomentował tak: „Gdyby ktoś chciał reformować oświatę, niech bierze przykład z „Kolberga” – tu jest doskonale, tak, jak powinno być”.

Teraz, po trudach i przymusowej izolacji, udajemy się na zasłużone wakacje. Posłuchajmy rady Pani Dyrektor: spędźmy je bezpiecznie, ale też aktywnie, poświęćmy czas na odnowienie przyjaźni już nie wirtualnie, ale w prawdziwym życiu – niech już tak zostanie na zawsze! Tak, udajemy się na wakacje z nadzieją, że kolejny rok szkolny będzie po prostu zwyczajny, bez nauki zdalnej, ale wśród przyjaznych kolegów i nie mniej przyjaznych nauczycieli!

Urszula Iwaszczuk

Życzenia Wielkanocne