ROMANTYCZNY TORT MIŁOŚCI, czyli jak połączyć literaturę i kulinaria

Dodano 24 listopada 2019
ROMANTYCZNY TORT MIŁOŚCI, czyli jak połączyć literaturę i kulinaria

14 listopada 2019 roku w Bibliotece Miejskiej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie odbyły się zajęcia języka polskiego. Dzięki uprzejmości Pań bibliotekarek prowadzących serię „Literackie przysmaki” oraz zaangażowaniu Pani prof. Agnieszki Podgórskiej, uczniowie klasy 2f: Weronika Durka, Aldona Kotecka, Maja Prajs, Aleksandra Waszak oraz Patryk Witkowski mieli okazję przygotować poczęstunek nawiązujący do literackiej epoki romantyzmu. Ciasto swoim wyglądem miało reprezentować cechy romantyczne – uczucia, wyobraźnia, natura. Przygotowania były owiane tajemniczą atmosferą, ponieważ pozostali uczniowie nie wiedzieli, co ich koledzy uszykują dla nich. Etapy pieczenia zostały nakręcone i będą opublikowane na głównym kanale YouTube Biblioteki Miejskiej w Kościanie.

W trakcie przygotowań, reszta uczniów klasy 2F, podzielona na grupy, opracowywała ballady autorstwa Adama Mickiewicza. Każda z grup otrzymała różnorodne, ciekawe zagadnienia, na które z zapałem poszukiwano  odpowiedzi, oczekując na poczęstunek – niespodziankę. Pojawienie się głównych bohaterów – pięciorga humanistów wraz ze wspaniałym ROMANTYCZNYM TORTEM MIŁOŚCI zostało powitane aplauzem pozostałych uczniów. Jeszcze tylko pokrojenie literackiego przysmaku, zaparzenie kawy lub herbaty i można było przystąpić do skosztowania ciasta. Okazało się przepyszne! Przepis podajemy pod koniec filmu.

Po tak miłym akcencie uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy oraz przybliżyli rówieśnikom treść  i problematykę romantycznych utworów. W ciągu zajęć można było wczuć się w niesamowitą atmosferę, jak z tajemniczej epoki romantyzmu, co zaowocowało efektywną pracą młodzieży. ROMANTYCZNY TORT MIŁOŚCI z pewnością pomógł zrozumieć, dlaczego „Ballady i romanse” miały przełomowe znaczenie w literaturze polskiej.

Zajęcia odbyły się w tak przemiłym nastroju, dzięki udostępnieniu miejsca w czytelni Biblioteki przez Panią Dyrektor, dzięki czuwającym nad całością przedsięwzięcia Paniom Barbarze Leśniak i Magdalenie Bartkowiak, a także Pani prof. Agnieszce Podgórskiej, która zorganizowała tak ciekawą i niecodzienną lekcję.

Link do nagrania 59 odcinka LITERACKICH PRZYSMAKÓW: LINK

Amelia Popovich, Martyna Tylczyńska 2F

Zdjęcia:  Barbara Leśniak

Martyna Tylczyńska 2F

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024