Pierwsze „Spotkanie z książką”

Dodano 12 listopada 2019
Pierwsze „Spotkanie z książką”

Pierwsze „Spotkanie z książką” w tym roku szkolnym za nami. W czwartek 31 10.2019 r. spotkaliśmy się, by porozmawiać o prozie katalońskiego pisarza Jaume Cabre. Trudne to było zadanie, bo przed nami była literatura wymagająca, ale jednocześnie bardzo poruszająca. Opowiadania „ Ballada”  i „ Pamiętam” dotyczą bowiem czasów wojny, braku wolności, trudnych wyborów i ludzkich dramatów.  Forma literacka bardzo krótka, minimalistyczna, ale będąca wyraźnym protestem przeciw wojnie i jej okrucieństwu. Dyskutowaliśmy o potrzebie walki o własne wartości,  o sile i słabości człowieka w sytuacjach dla niego ekstremalnych. Temat psychiki człowieka uwikłanego w sytuacje bez wyjścia wywołał w nas wiele emocji i ciekawych refleksji. Dziękuję uczniom kl. II D i Ic1 za udział w dyskusji i dojrzałe spojrzenie na tematy związane  z moralnymi dylematami ludzi czasów wojny. Zapraszam na kolejne spotkanie wszystkie osoby, które chcą rozmawiać o literaturze i życiu.

Karolina Różczka

Życzenia Wielkanocne