POD PATRONATEM PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

Dodano 21 kwietnia 2016
POD PATRONATEM PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

Dzień 20 kwietnia 2016 roku to DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI. W tym roku młodzież naszego liceum licznie uczestniczyła w projekcie edukacyjnym zorganizowanym przez FUNDACJĘ MŁODZIEŻOWEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI. Za organizację Dnia Przedsiębiorczości FUNDACJA MŁODZIEZOWEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską Pro Publico Bono  w kategorii Inicjatywy Edukacyjne.

Ten Dzień ma pomóc młodym ludziom w podejmowaniu trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Poprzez udział w projekcie uczniowie mieli możliwość:

• odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
  • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
  • pozyskać informację o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
  • doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
  • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Uczniowie odbyli praktyki nie tylko w firmach lokalnych, ale także w dużych spółkach, które mają swoje siedziby również w Poznaniu i Wągrowcu. Wachlarz działalności firm, w których praktykantami była nasza młodzież był bardzo szeroki. Zainteresowania praktykantów skupiły się wokół firm zajmujących się handlem, usługami jak także i produkcją. Wszystko to w celu budowania ich ścieżki edukacyjnej. Młodzież przebywała na stanowiskach pracy od 5-6 godzin i pozostając pod opieką swoich indywidualnych konsultantów bacznie obserwowała miejsca pracy, a przede wszystkim zakres obowiązków i predyspozycje potrzebne do zajmowania danego stanowiska pracy.  Cel praktyk został osiągnięty, gdyż uczniowie sami przekonali się, jak ogromną i znaczącą rolę w pracy zawodowej odgrywa posiadana wiedza, umiejętności, odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje.

Dla wszystkich uczniów biorących udział w projekcie praktyki okazały się bardzo owocne, uświadomiły i pokazały, jak cenna, potrzebna i niezastąpiona jest wiedza.

Bardzo dobrym przykładem jest doświadczenie Jakub Nowaka ucznia klasy 1B zdobyte podczas pobytu w firmie: Resolv3d Sp. z o. o. Firma ta jest typową spółką odpryskową (SPIN-OFF), utworzoną przez pracowników Politechniki Poznańskiej. Firma zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem wirtualnym, gdzie komputerowe wspomaganie projektowania rozpoczyna się od idei rozwiązania technicznego, a kończy na jego fizycznym wykonaniu.  I jak sam napisał: Poprzez moment poczułem się członkiem zespołu twórczego, chociaż po chwili uświadomiłem sobie jak niewiele wiem, jak niewiele jeszcze potrafię. Ale z drugiej strony zauważyłem, ze moje zafascynowanie komputerami, które łączyłem do tej pory tylko z grami może być dla mnie pomocą w znalezieniu dobrej pracy. Rozwoju techniki komputerowej pozwala nie tylko dobrze się bawić na co dzień, ale również jest podstawą zmian jakościowych w rozwoju cywilizacji. W liceum wybrałem profil matematyczno-informatyczny mając doświadczenia z grami, a teraz zauważyłem, z przedmioty których uczę się aktualnie w szkole są bardzo pomocne w technikach wykorzystywanych w firmach takich jak Resolv3d i że sam kiedyś chciałbym pracować w jednej z takich firm. A może nawet założyć swoja własną.

Wszystkim Praktykantkom i Praktykantom serdecznie gratuluję udziału w Projekcie Edukacyjnym oraz życzę, aby zdobyte doświadczenie pomogło w realizacji marzeń związanych z wyborem właściwej drogi zawodowej.

Sonia Stachowiak - Łasica

list pochwalny