Nowe odczytanie PRZEDWIOŚNIA

Dodano 17 września 2018
Nowe odczytanie PRZEDWIOŚNIA

Nie po raz pierwszy uczniowie klasy III d pod opieką pani profesor Agnieszki Podgórskiej mieli  okazję wziąć udział w spotkaniu  zorganizowanym  przez Miejską Bibliotekę im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie. Tym razem była to popołudniowa lekcja języka polskiego, poprowadzona przez Emanuelę Tatarkiewicz  - doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i autorkę książki pt. „Dwór jako zjawisko polskiej kultury w XIX i XX wieku”.

Środowy wykład dotyczył tematyki „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, lektury odczytywanej na tegorocznym Narodowym Czytaniu. Jednak prelekcja przebiegła nieco inaczej, niż wielu mogłoby się spodziewać. Już w pierwszych minutach spotkania zebrani uświadomili sobie, że nie będzie to zwykła lekcja o tym „co autor miał na myśli”.

Główną myślą, rozwijaną podczas  prelekcji, była kwestia ponadczasowości powieści, w której znajdziemy odniesienia do współczesnego nam społeczeństwa i świata. Okazuje się bowiem, że prawie stuletnia książka zawiera w sobie, wcale nie takie małe, nawiązania do tego, co widzimy w otaczającej nas codzienności.

Idealizacja, jaką zastosował Żeromski, opisując szklane budynki, w rzeczywistości okazuje się być tym, co nadeszło w czasach współczesnych. Warto by się więc zastanowić, czy aby na pewno nie mieszkamy w „szklanych domach”, o których pisał Stefan Żeromski?

W kolejnym punkcie spotkania dowiedzieliśmy się nieco o motywie dworu, wykorzystywanym w powieściach, który jest kontrastem do opisanych przez autora „Syzyfowych prac” szklanych domów. Temat dopełniały slajdy, na których można było dostrzec wiele pięknych budowli.

Wykład poruszył też kwestię coraz bardziej popularnego obecnie nurtu „slow life”, który znany był już wcześniej, chociażby poprzez celebrację uczt i spotkań. Nasza codzienność wiąże się z ogromnym stresem, brakiem czasu i „niekończącym się biegiem”. Natomiast wspomniana idea nawołuje do zwolnienia tempa, do  prawdziwego życia, podobnie jak robiono to dawniej.

Ostatnim punktem spotkania było udowodnienie, że „Przedwiośnie” można zinterpretować poprzez nawiązania do roślin, których nazwy wystąpiły w powieści. Ciekawym faktem jest to, że Nawłoć - nazwa dworku, do którego udał się Cezary Baryka, swoją nazwą przywołuje na myśl nawłoć kanadyjską- roślinę zwiastującą jesień, stosowaną w lecznictwie. Innym przykładem są nazwiska niektórych bohaterów. I tak, Antoni Lulek, zwolennik rewolucji, swoje nazwisko wziął od lulka czarnego - uważanego za roślinę trującą, zaś Szymon Gajowiec, który popierał zmiany poprzez ewolucję - od gajowca żółtego, kwitnącego wiosną. „Zaciekawiło mnie, to jak nazwiska były dopasowane do osobowości bohaterów”- wspomina Marta Szajek, uczennica klasy 3d.

Wykład był dopełniany fragmentami „Przedwiośnia” Żeromskiego, odczytywanymi przez ochotników wybranych spośród  obecnej młodzieży. Mogliśmy też zobaczyć urywek z filmu „Szklany zamek” w reżyserii Destina Daniela Crettona , który  zawiera w sobie nawiązanie do modernistycznego dzieła polskiego pisarza. Publiczność mogła również zadawać własne pytania, jak też wygłaszać osobiste konkluzje. “(...)Pani doktor podzieliła się z nami swoją wyjątkową pasją, jaką są dworki i za pomocą powieści Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie " pokazała nam ten motyw. Poza tym pomogła odkryć „klucz" zawarty w powieści. Uważam, że ten wykład wzbogacił mnie o dodatkową wiedzę, bardzo przydatną w życiu”- twierdzi jedna z uczennic klasy 3d, Klaudia Pawlak.

Spotkanie było wartym przeżycia doświadczeniem. Nauczyliśmy się, że nie powinno się odczytywać treści  książki dosłownie, gdyż prawdziwa wartość i znaczenie słów często znajdują się między wersami.  Lekcja polskiego z panią doktor okazała się niezwykle intrygującym i wartościowym sposobem na spojrzenie wstecz - do czasów XIX-wiecznych dworków. Uczennica klasy 3d, Anna Piętkowska, podsumowuje: „Hasła zrealizowane podczas spotkania to przyjemna atmosfera, mądre komentarze, ciekawostki oraz interesujący sposób przyswajania wiedzy.”

Nic lepiej nie utwierdza w przekonaniu o udanym spotkaniu, jak opinie osób biorących w nim udział. Pragniemy serdecznie podziękować paniom z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie, pani doktor Emanueli Tatarkiewicz oraz pani polonistce Agnieszce Podgórskiej  za możliwość poszerzenia horyzontów naszej humanistycznej wiedzy oraz  przyjemnie i pożytecznie spędzony czas.

 

Dorota Michalska, kl. 3d

            Wiktoria Snuszka, kl. 3d

Czytaj także

Śladami średniowiecza
17 kwietnia 2024
Śladami średniowiecza
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Stypendium Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego
16 kwietnia 2024
Stypendium Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego