Nauka i integracja w Poznaniu

Dodano 11 października 2021
Nauka i integracja w Poznaniu

Przygodę zaczęliśmy od Muzeum Narodowego, w którym podziwialiśmy obrazy i rzeźby pochodzące z różnych epok. Celem wizyty było dowiedzenie się, w jaki sposób należy interpretować dzieła sztuki. Uczestnicy wyprawy z zaciekawieniem słuchali Pani opowiadającej o znaczeniu obrazów, między innymi ,,Błędnego koła" Jacka Malczewskiego oraz ,,Rozstrzelania V" Andrzeja Wróblewskiego. Chętnie odpowiadaliśmy na zadawane pytania, starając się odszukać jak najwięcej symboli i alegorii. Uświadomiliśmy sobie, że do prawidłowego odczytania przekazu dzieła należy posiadać bardzo dużą wiedzę o historii, kulturze, a także pobudzić własną wyobraźnię. Obrazy poruszały różnorodne tematy i problemy, więc każdy z pewnością odnalazł malowidło, które go zachwyciło.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego. Poznaliśmy aspekty trudnego, codziennego bytu ludzi żyjących w dalekiej przeszłości. Zobaczyliśmy wystawy naczyń, biżuterii, kamieni, z których korzystali przodkowie. Zrozumieliśmy, że ich wynalazki miały bardzo duży wpływ na rozwój cywilizacji i to właśnie im można zawdzięczać skonstruowanie przedmiotów używanych współcześnie. Dowiedzieliśmy się również o życiu i śmierci w starożytnym Egipcie. Obecność na ścianach rysunków prezentujących starożytnych Egipcjan umożliwiła doskonałe poznanie klimatu dawnej epoki.

Dopełnieniem nauki w muzeach był czas na świeżym powietrzu, który poświęciliśmy na rozmowy, spacery po Starym Rynku oraz zjedzenie obiadu.

Około godziny 15.30 szczęśliwi wróciliśmy do Kościana. Wycieczka była bardzo udana. Pozwoliła oderwać się od szkolnej rzeczywistości, zintegrować się, a jednocześnie umożliwiła poszerzenie wiedzy w bardzo intrygujący sposób.

 

Nikola Borowska, Wiktoria Szeszuła klasa 3c1

Czytaj także

Kolberg na Eurolidze!!!
22 marca 2024
Kolberg na Eurolidze!!!
Wykład pt.
07 lutego 2024
Wykład pt."Zbrodnia Katyńska"
Noc biologów
23 stycznia 2024
Noc biologów