Narodowe Czytanie w Bibliotece Miejskiej z udziałem humanistów z Kolberga

Dodano 10 września 2019
Narodowe Czytanie w Bibliotece Miejskiej z udziałem humanistów z Kolberga

Narodowe Czytanie od 2012 roku jest dla wielu miłośników książek znaną, polską akcją społeczną promującą znajomość literatury poprzez odczytywanie jej wybranych fragmentów publicznie. Główny cel akcji miał sprawić, by literatura narodowa nie była dla ludzi wyłącznie przedmiotem nauczania szkolnego, ale także stała się nierozłączną częścią naszego codziennego życia. W tym roku książki były czytane nie tylko w Polsce, ale także w np. Auckland w Nowej Zelandii, Dallas w USA czy Rio de Janeiro w Brazylii. Łącznie do wspólnych obchodów akcji zdeklarowało się około 3000 miejsc w 31 krajach, a każde łączyło zamiłowanie do trwale wpisanej w historię Polski klasyki.

W tym roku prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką dokonali wyboru ośmiu nowel na ósmą edycję: „Dobra pani"  Elizy Orzeszkowej, „Dym"  Marii Konopnickiej, „Katarynka" Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków"  Brunona  Schulza, „Orka"  Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, „Sachem"  Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" autorstwa Henryka Rzewuskiego.

Na spotkanie przybyła młodzież  oraz dorośli. Każdy uczestnik mógł odczytać fragment wybranej przez siebie noweli na forum. Nasze Liceum reprezentowali uczniowie klas 1d1 oraz 2f i 3e. Przeczytali nowele takie jak „Katarynka", „Dobra pani", „Rozdziobią nas kruki, wrony..." oraz „Dym".

W drugiej części spotkania, po kawie i smacznych ciasteczkach mieliśmy okazję wysłuchać ciekawego wykładu poprowadzonego przez Emanuelę Tatarkiewicz - doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i autorkę książki pt. „Dwór jako zjawisko polskiej kultury w XIX i XX wieku”. Pani doktor Tatarkiewicz w interesujący sposób przedstawiła wybrane przez siebie cztery nowele, spośród przeczytanych na Narodowym Czytaniu.

Uczniowie po fascynującym wykładzie nagrodzili panią doktor gromkimi brawami. Nie ukrywali zadowolenia ze swojego uczestnictwa w Narodowym Czytaniu. Akcja ta nie tylko spopularyzowała nowele wśród uczniów Kolberga, ale też i poszerzyła ich wiedzę i pozwoliła patrzeć na utwory autorów takich jak Żeromski, Prus czy Konopnicka z szerszej perspektywy. „Po raz pierwszy byłam na takim spotkaniu. Bardzo ciekawe doświadczenie. Podobało mi się"  - komentowała jedna z uczennic naszej szkoły. „Dowiedziałem się wiele nie tylko o nowelach, ale i kulturze i życiu w ubiegłych wiekach. Warto chodzić na takie imprezy, można się wiele nauczyć i dobrze bawić" - komentował inny uczeń. Narodowe Czytanie było dla wielu nowych uczestników miłą niespodzianką i z pewnością wielu z nich za rok również z wielką chęcią weźmie w nim udział.

                                                  Julia Gulik, Aleksandra Łabińska, Natalia Pieprzyk, Daniel Skoracki kl. 2f

                                                 Zdjęcia – Barbara Leśniak Miejska Biblioteka Publiczna

                                                                   Natalia Pieprzyk kl. 2f

Czytaj także

Życzenia Wielkanocne
26 marca 2024
Życzenia Wielkanocne
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Dzień wody w Kolbergu
25 marca 2024
Dzień wody w Kolbergu