Narodowe Czytanie

Dodano 10 września 2018
Narodowe Czytanie

W pierwsze sobotnie przedpołudnie tegorocznego roku szkolnego uczniowie klasy 1f, 2e i 3d naszego Liceum wraz z polonistką Agnieszką Podgórską wzięli udział w Narodowym Czytaniu organizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie.

Akcja ta została zainicjowana w 2012 roku przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Przez kolejne lata czytano:  dzieła Aleksandra Fredry (2013 r.), „Trylogię” Henryka Sienkiewicza (2014 r.), „Lalkę” Bolesława Prusa (2015 r.), „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza (2016 r.) oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017 r.). Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Tym razem odczytywaną lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Na spotkanie przybyło wiele osób w różnym wieku - dzieci, młodzież oraz dorośli. Obecna była także pani bibliotekarka I LO  Elżbieta Książyk. Każdy mógł zaprezentować wybrany przez siebie fragment powieści i przeczytać go na forum.

W tym roku Biblioteka, oprócz głównego punktu spotkania,  przygotowała dodatkowo różne atrakcje, takie jak quiz na temat wiedzy o tej lekturze bądź gra w Escape Room-ie. Troje uczniów Kolberga postanowiło spróbować swoich sił w owej zabawie. Jest to gra, polegająca na wydostaniu się z pomieszczenia przez rozwiązywanie zagadek w odpowiednim czasie. Całość była tematycznie związana z patronem Biblioteki. Uczniowie mieli 60 minut na wykonanie zadań, które prowadziły do zdobycia szyfru do sejfu, w którym był schowany rękopis Adama Tomaszewskiego. Dzięki umiejętności pracy w zespole, wykazaniu się dokładnością, wiedzą matematyczną, geograficzną, a także dotyczącą życiorysu patrona Biblioteki, zadanie udało się wykonać kilka minut przed czasem. Po otwarciu sejfu uczestnicy gry udzielili krótkiego wywiadu przybyłym dziennikarzom oraz zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Dzięki uczestnictwu w tegorocznym Narodowym Czytaniu, maturzyści z klasy 3d mieli okazję zapoznać się z tematyką i fabułą lektury, którą będą wkrótce omawiać i uświadomić sobie, że „To dopiero przedwiośnie nasze. (…). Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej…”

Wiktoria Glinkowska, klasa 3D

Kasper Matuszczak, klasa 3D