Maciej Morawski

Dodano 12 października 2012
Maciej Morawski

Honorowy Obywatel gościł w Kolbergu

Redaktor Maciej Morawski – dziennikarz Radia Wolna Europa, publicysta, Honorowy Obywatel Miasta Kościana, absolwent naszej szkoły – spotkał się z licealistami w miniony piątek (12 października).

Pan Maciej Morawski urodził się w 1929 roku w Poznaniu. Jest synem Marii z Turnów i Kajetana Dzierżykraj Morawskiego – ambasadora Polski we Francji przy rządzie gen. Charlesa de Gaulle’a. Dzieciństwo spędził w Jurkowie, działał w AK. Po wojnie, w styczniu 1946 roku zdał maturę w kościańskim liceum i w tym samym roku wyjechał do Paryża. Kształcił się na Katolickim Uniwersytecie w Paryżu, a następnie w Kolegium Wolnej Europy w Strasburgu. Przez 27 lat (od 1965 r.) redaktor Maciej Morawski był stałym, etatowym korespondentem Radia Wolna Europa w Paryżu – rozgłośni, która informowała o faktycznych poczynaniach władzy ludowej, odrzucała i lekceważyła komunistyczną propagandę.
Panu Morawskiemu wywiadów udzielali m.in. Lech Wałęsa, Bronisław Geremek, Stefan Kisielewski, Jacek Kuroń, Donald Tusk. Był również dorywczym współpracownikiem paryskiej „Kultury”. Odznaczony wieloma wyróżnieniami m.in. Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Rozgłośnia RWE przestała istnieć w 1994 roku, ale Pan Redaktor Maciej Morawski nie zaprzestał aktywnej działalności. Kieruje obecnie Polskim Funduszem Humanitarnym we Francji, jest kawalerem Zakonu Maltańskiego, a także paryskim przedstawicielem towarzystwa Polska-Francja w Paryżu.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać sylwetkę niezwykłego absolwenta naszej szkoły, zadać pytania. W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci klas: I f, II d, II g. Obowiązki moderatorów w trakcie rozmowy z gościem pełnili: Jędrzej Markiewicz oraz Jan Pawlicki. Pan Maciej Morawski opowiedział o swojej pracy w dziale informacyjnym Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz o konsekwencjach tej niebezpiecznej działalności. Wracał również do swojej młodości, która w dużym stopniu wiąże się właśnie z Kościanem, nigdy nie zapominałem mojej młodości na Ziemi Kościańskiej  – mówił. Duże wrażenie zrobiły także wspomnienia wojenne gościa, który dokładnie i szczegółowo odpowiadał na pytania licealistów.

Serdeczność, otwartość i pogoda ducha Redaktora Macieja Morawskiego w połączeniu z ogromną wiedzą humanistyczną sprawiają, że każde z Nim spotkanie jest niezwykłą przygodą a zarazem niecodzienną lekcją historii.

Olga Bukowiecka

Grupa Rekonstrukcji Historycznej
07 listopada 2023
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Tschuff "