Lekcja astronomii

Dodano 12 marca 2015
Lekcja astronomii

„W ten sposób dowiedziałem się drugiej ważnej rzeczy: że planeta, z której pochodził, niewiele była większa od zwykłego domu. Ta wiadomość nie zdziwiła mnie. Wiedziałem dobrze, że oprócz dużych planet, takich jak Ziemia, Jowisz, Mars, Wenus, którym nadano imiona, są setki innych, tak małych, że z wielkim trudem można je zobaczyć przy pomocy teleskopu. Kiedy astronom odkrywa którąś z nich, daje jej zamiast imienia numer. Nazywa ją na przykład gwiazdą 3251. Miałem pewne podstawy, aby sądzić, że planetą, z której przybył Mały Książę, jest gwiazdą B-612.”- fragmentem najpiękniejszej opowieści dla dzieci i dorosłych – „Mały Książę” A. de Saint Exupery’ego  powitała zebranych w poniedziałkowy poranek p. prof. Agnieszka Podgórska, rozpoczynając niezwykła lekcję astronomii. Chętnych do poszerzenia wiedzy było sporo – uczniowie realizujący rozszerzony program nauczania matematyki, geografii, fizyki.

9 marca naszą szkołę odwiedziła bowiem  dr Regina Rudawska, absolwentka ILO im. Oskara Kolberga w Kościanie oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na wydziale astronomii. Uniwersytet ukończyła w 2010 roku, obroniwszy pracę doktorską pt. „Ocena wiarygodności metod identyfikacji strumieni meteoroidowych”.

Uczniowie wysłuchali wykładu pt. „Meteoroidy, meteory i ich roje”. Podczas wykładu pani dr Rudawska przekazała obecnym  wiedzę na temat astronomii – opisywała planetoidy, meteoroidy oraz wytłumaczyła, że meteor to zjawisko powstające wskutek dostania się meteoroidu do atmosfery ziemskiej..

Opowiadała również o swoich licznych stażach i konferencjach na całym świecie – m.in. we Francji, Brazylii czy Japonii, gdzie zajmowała się obserwowaniem strumieni meteoroidowych. Dowiedzieliśmy się, że obserwacje te odbywają się na dwóch płaszczyznach – optycznej i radiowej. Zrozumienie niełatwych  zagadnień ułatwiła przygotowana przez naszego Gościa prezentacja multimedialna.

Bardzo interesującym jest również fakt, iż za osiągnięcia w pracy dr Rudawskiej, Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła nazwać Jej nazwiskiem planetoidę z głównego pasa planetoid – planetoida 25052 Rudawska. Po zakończeniu wykładu dr Rudawska odpowiedziała również na wnikliwe pytania zainteresowanych uczniów.

                                                                                Paula Kurzawska, Wiktoria Skiba, Aleksandra Zbąska

                                                                                                                  Zdjęcia wykonała Anna Heller

Czytaj także

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024
OKWB - etap diecezjalny