Lekcja anatomii w Plastinarium

Dodano 12 grudnia 2017
Lekcja anatomii w Plastinarium

Dnia 8 grudnia br. grupa uczniów z klasy 2d i 2g, realizujących biologię w zakresie rozszerzonym, wyjechała na wycieczkę dydaktyczną do Plastinarium w Guben, znajdującym się kilka kilometrów od granicy z Niemcami.

Plastinarium zostało otwarte w 2006 roku przez niemieckiego lekarza i wynalazcę Gunthera von Hagensa i liczy 3 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej.

Obecnie można tam podziwiać anatomię ludzką i zwierzęcą oraz sam proces plastynacji i poszczególne techniki preparacji ciał. (Wcześniej obiekt zajmował się produkcją charakterystycznych nieprzemakalnych kapeluszy oraz złotej biżuterii.)

Na początku obejrzeliśmy krótki film na temat historii anatomii, który był pewnego rodzaju zapowiedzią tego, co za chwilę zobaczymy. Następnie pani przewodniczka przybliżyła nam etapy procesu plastynacji, która polega m.in. na: utrwalaniu, preparacji, piłowaniu, odwodnieniu i odtłuszczeniu. Dowiedzieliśmy się również, jak przebiega proces donacji (darowizny) ciała.

Podczas zwiedzania głównej części wystawy, mieliśmy możliwość zobaczenia przekrojów całych ludzkich ciał oraz wyodrębnionych w nich poszczególnych układów np. pokarmowego, oddechowego czy też limfatycznego. Poza tym oglądaliśmy pojedyncze narządy i organy, które mogliśmy dotykać oraz porównać narządy chore ze zdrowymi. Niektóre eksponaty zostały przedstawione w ruchu. Widzieliśmy też ciała, które po zakończonym procesie plastynacji szykowane są jako eksponaty. Plastinarium oprócz organizacji wystaw zajmuje się wykonywaniem plastynatów na zlecenie uniwersytetów i akademii medycznych na całym świecie.

Największe wrażenie zrobiła na nas wizyta w laboratorium, w którym obserwowaliśmy pracę nad ciałem ludzkim, poddawanym procesowi plastynacji z perspektywy pracownika, który opowiedział nam o swojej pracy. Mieliśmy możliwość dotknięcia badanego ciała. Podczas zwiedzania mogliśmy swobodnie zadawać pytania, na które przewodniczka chętnie udzielała odpowiedzi. Zobaczyliśmy również woskowane przekroje ciał ludzi i zwierząt. Na końcu naszej wizyty pani przewodnik pokazała nam rekina młota zanurzonego w zbiorniku z formaliną. Mogliśmy też zostawić po sobie wpis w księdze pamiątkowej.

Po wizycie w Plastinarium pojechaliśmy do kina w Lesznie, gdzie obejrzeliśmy świąteczną komedię pt. “Listy do M. 3”.

W imieniu wszystkich uczestników wycieczki, chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani profesor Dorocie Motale za organizację wyjazdu.

 

Kasper Matuszczak i Weronika Szymanowska, kl. 2d

Czytaj także

wykład w Wieży Ciśnień
14 lutego 2024
wykład w Wieży Ciśnień
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Kolbergowicz Finalistą Olimpiady Języka Francuskiego !
07 lutego 2024
Kolbergowicz Finalistą Olimpiady Języka Francuskiego !