Konkurs Pięknego Czytania "Lesen gehen..."

Dodano 03 listopada 2015
Konkurs Pięknego Czytania

W ostatnim czasie znajomość języków obcych staje się wręcz obowiązkiem każdego człowieka XXI wieku. Oprócz angielskiego, rosnącą popularnością cieszy się język naszych zachodnich sąsiadów. Chęć propagowania go, zainteresowania kulturą i literaturą państw niemieckiego obszaru językowego oraz przygotowania do publicznych wystąpień zainspirowała Poznański Oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz Bibliotekę Niemiecką BU UAM Partner Goethe Institut do zorganizowania Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen….”.  Polegał on na zaprezentowaniu dwóch wierszy w czasie nieprzekraczającym 3 minut z uwzględnieniem płynności czytania, intonacji, wymowy i interpretacji.

W naszym liceum znalazło się wielu chętnych do sprawdzenia swych umiejętności w tych dziedzinach. Niestety każda szkoła do dalszego etapu zgłosić mogła maksymalnie dwóch uczestników. Zostali oni wyłonieni w eliminacjach, w których z kilkunastu osób do reprezentowania naszego liceum wybrane zostały Sara Ekert oraz Wiktoria Licha. Dziewczyny przygotowywały dwie germanistki, Pani Małgorzata Bartkowiak oraz Pani Sonia Stachowiak-Łasica.

Etap wojewódzki konkursu odbył się 24.10.2015 w Poznaniu w Bibliotece Niemieckiej BU UAM Collegium Novum UAM. Nasze uczennice przedstawiły utwór Georga Heyma „An mein Herz” oraz Joachima Ringelnatza „Ich habe dich so lieb”. W konkursie brali udział reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych z Poznania, Śremu, Zbąszynia, Wolsztyna, Czarnkowa, Pleszewa, Złotowa, a także Kalisza, Piły czy Wągrowca. Organizatorzy zadbali o wysoki poziom, ale także o dodatkowe urozmaicenia- poczęstunek, spotkanie z poetką, Panią Adą Matysiak oraz o takie zarezerwowane wyłącznie dla delegacji naszej szkoły- przymusowy 40-minutowy pobyt w windzie.

Dziewczynom nie udało się stanąć na podium, jednak było to dla nich ciekawe doświadczenie oraz motywacja do pracy przed kolejną edycją konkursu, która odbędzie się w przyszłym roku. Zwycięstwo  nie było priorytetem, a jak stwierdził sam gość spotkania, Pani Ada Matysiak „Najważniejsze w życiu to mieć pasję”.

Śladami średniowiecza
17 kwietnia 2024