« powrót 24 marca 2020

Jak zorganizować sobie codzienność w niecodziennej sytuacji?

Pani psycholog radzi.

Kolbergowicze!

Wszyscy znaleźliśmy się w niecodziennej sytuacji – to pewnik. Wizja pozostania w domu, rezygnacji z tradycyjnego chodzenia do szkoły się wydłuża – to już wiemy.

Jak zorganizować sobie codzienność w tych niecodziennych okolicznościach? Czy to też już wiecie? Czy dajecie radę sprostać temu wyzwaniu?

Oto proste zasady, które pomogą uporządkować dzień na nowo:

1)      Stwórz rytuał dnia – a w nim stałe punkty dnia: pobudka o ustalonej porze, bloki na pracę i relaks, stała godzina zasypiania – i trzymaj się ich wytrwale (rutyna daje nam wewnętrzny spokój!)

2)      Zadbaj o czas na obowiązki (pomoże ustalanie konkretnych „widełek czasowych” – pracuję od godziny...do godziny...” – zgodnie z ideą, że dana czynność zajmie nam tyle czasu, ile na nią zaplanowaliśmy!)

3)       Ale i  czas na przyjemności – stwórz swój personaly „plan samoopieki” – spójrz na załącznik! Uwzględnij czas na hobby, relaks, relacje z rodziną, relacje ze znajomymi  - żyjemy w tak niesamowitych czasach, że kwarantanna społeczna nie musi stanowić dla nas wielkich ograniczeń! J

4)      Zadbaj o ruch fizyczny – to szczególnie ważne teraz, gdy więcej czasu spędzamy przed komputerem

5)      Pamiętaj o psychologicznej zasadzie odwrotności – po monotonnej pracy dobrze jest zająć się czynnościami zawierającymi różnorodne elementy. Jeśli nauka jest teraz głównie aktywnością przed kopmuterem, zadbaj o to, by odpoczynek wiązał się z innymi przyjemnościami niż jedynie oglądanie TV czy przeglądanie mediów społecznościowych – dajmy odpocząć naszym oczom! Uaktywnijmy inne zmysły!

6)      Zadbaj o kontakt z naturą – tak, jak tylko jest to możliwe

7)      A przede wszystkim pamiętaj - to tylko taki etap, który z czasem minie, codzienność wróci na nowe- „stare tory”, a Ty swoim wnukom opowiesz, jak to w 2020 roku ludzie pozamykali się w domach, bo panowała pandemia (niesamowite, prawda?)

 

Powodzenia!

Karolina Szymanowska

Pliki do pobrania:

« powrót Drukuj

Czytaj również:

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga
Aleja Kościuszki 3, 64-000 Kościan
telefon i faks: +48 65 512 04 04
realizacja:Studio Fabryka