Herzliche Grüße aus Dresden!

Dodano 21 grudnia 2017
Herzliche Grüße aus Dresden!

Drezno to niemieckie miasto, leżące w Saksonii, które kojarzy nam się z trzecią częścią ,,Dziadów” Adama Mickiewicza oraz z nazwą potoczną „perła baroku”. Jednakże to nie tylko piękne zespoły budowli czy ekskluzywne sklepy. Dla turystów to przede wszystkim miasto z najpiękniejszymi jarmarkami bożonarodzeniowymi, czyli Weihnachtsmärkte.

Dnia 12 grudnia 2017 roku grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką prof. Joanny Głowackiej-Wieczorek, prof. Klaudii Lipowicz oraz prof. Janusza Grupińskiego udała się na wycieczkę do Drezna. Miała ona na celu zwiedzenie późnobarokowego Zwingera, starszej części miasta, a głównym punktem wyprawy były oczywiście jarmarki bożonarodzeniowe.

Pierwszym etapem był wspomniany Zwinger. To zespół architektoniczny, którego zbudowanie zlecił August II Mocny, będący elektorem Saksonii, a od 1697 roku królem Polski, dlatego budowle są jednym z najczęściej odwiedzanych niemieckich zabytków przez Polaków. Zwiedzanie wspomnianego obiektu podzielone zostało na trzy części. Pierwszą z nich była wystawa zegarów i eksponatów w Salonie Matematyczno-Fizycznym. Do następnej części należała ekspozycja porcelany, będąca swoistym oczkiem w głowie króla Augusta II Mocnego. Ostatnim elementem była Galeria Obrazów Starych Mistrzów, gdzie mogliśmy podziwiać dzieła Petera Paula Rubensa czy Albrechta Dürera.

Popołudniu udaliśmy się na zwiedzanie miasta wraz z panią Renatą Linne, która przybrała pseudonim Fürstin Lubomirska von Teschen. Narracja pełna ważnych faktów dotyczących Drezna ciekawie komponowała się z ciekawostkami, które przedstawiła nasza przewodniczka. Następnie po otrzymaniu informacji odnośnie najlepszych lokalizacji w Dreźnie, udaliśmy się na jarmark bożonarodzeniowy. Znajdował się on na Altmarku, gdzie mogliśmy ujrzeć przepiękne dekoracje świąteczne, tworzące niepowtarzalny klimat. Zapach grzanego wina i pieczonej kiełbasy unosił się w powietrzu, gdyż są to dwa najbardziej znane, tradycyjne dania na jarmarku. Zachwyciły nas również precyzyjnie wykonane drewniane figurki czy kolorowe pierniczki. Ogromna choinka oraz świąteczna karuzela stanowiły perfekcyjne wykończenie całego krajobrazu.

Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani i pełni wrażeń wróciliśmy do Kościana. Wycieczka do Drezna zostanie w naszej pamięci na zawsze, tak samo jak jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne pamiątki, które mieliśmy okazję kupić.

Aleksandra Nowacka kl. III F

Zdjęcia wykonał: Wojciech Kapusta kl. III F