Debatancki Listopad

Dodano 30 listopada 2016
Debatancki Listopad

Bieżący rok szkolny jest niezwykle obfity w wydarzenia związane z Debatami Oksfordzkimi. Rozpoczęliśmy od debaty pokazowej dla uczniów klas pierwszych, potem był turniej z udziałem dwóch drużyn leszczyńskich, wreszcie przyszedł czas sprawdzenia swoich umiejetności w Krakowskim Turnieju Debat Oksfordzkich pod nazwą "Polska między Wschodem a Zachodem" zorganizowanym przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. 

            Niezwykle wymagające tezy dotyczące stosunków międzynarodowych, historii i polityki zagranicznej Polski, dwa tygodnie intensywnych przygotowań, 64 drużyny z całego kraju, wśród nich my: drużyna z kościańskiego Kolberga w składzie: Alicja Przybylska, Wojciech Grupiński, Fryderyk Małecki i Wiktoria Licha.

            W sobotę rano 4 listopada wyjechaliśmy do Krakowa, następnego dnia zaczęło się....Losowanie umieściło nas w grupie K razem ze szkołami z Łowicza, Szczecina i Poznania.

            Po pierwszej debacie wiedzieliśmy już, że nieprzespane noce i dziesiątki godziny pracy nie poszły na marne. Werdykt sędziów 3 : 0 dla nas ! Druga i trzecia debata także pozytywnie ( 2 :1 i 3 : 0). Jesteśmy w fazie finałowej – tylko jedna drużyna mogła wyjść z grupy i trafić do naprawdę elitarnej 16 – tki turnieju. Powrót do hostelu i dalsza praca – to nie była spokojna noc.

            Przeciwnikiem w 1/8 finału była młodzież z Inowrocławia. Teza, której broniliśmy i obroniliśmy wynikiem 3 : 0 brzmiała "Wkład militarny Polaków w czasie wojen napoleońskich był niezbędny dla zbudowania polskiej świadomości narodowej".

            To już ćwiećfinał i w nim jako adwersarze: młodzież z Wrocławia. Tym razem byli lepsi...

            Jednak dotarcie do ćwierćfinału i znalezienie się w najlepszej ósemce tego niezywkle prestiżowego turnieju było dla nas ogromnym sukcesem, dowodem wyjątkowych umiejętności naszych uczniów i potwierdzeniem debatanckiej renomy Kolberga.

            A więc: Alicjo, Wojciechu, Fryderyku i Wiktorio dziękuję za wspniałe chwile, emocje i poczucie dumy jakich dostarczaliście, nie tylko mnie przez te cztery dni krakowskiej przygody ! 

                                                                                                                Janusz Grupiński

            To jednak nie koniec retorycznych pojedynków w jakich uczestniczyli członkowie Szkolnego Klubu Debat z Kolberga.

            19 listopada w Poznaniu odbył się Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich zorganizowany przez Fundację Edukacyjną G5 we wspołpracy z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Tym razem do turnieju zaproszono 16 drużyn z Wielkopolski, w tym – co ciekawe – dwie drużyny z Kościana. O tym, że możemy wystawić drugą drużynę dowiedzieliśmy się 36 godzin przez zawodami, gdyż w ostatniej niemal chwili wycofała się jedna z drużyn. W ten sposób na polu debatanckiej rywalizacji w sposób niezywkle efektowny zadebiutować mógł zespół zlożony z uczennic klas pierwszych, które dopiero od kilku tygodni zdobywają retoryczne i erystyczne szlify. Drużyna w składzie: Weronika Wojciechowska, Wiktoria Glinkowska, Katarzyna Markiewicz i Maria Marciniak  dotarła do półfinału, co jest niezwykłym wprost wyczynem i doskonale rokuje na przyszłość. Warto jednak podkreślić, że i druga drużyna z Kościana w eksperymentalnym dość składzie: Wojciech Grupiński, Aleksandra Nowacka, Wiktoria Borowska i Daria Krawczyk godnie zaprezentował swą debatancką klasę dochodząc do ćwierć finału. A  Ola Nowacka znalazla się na 8 miejscu w rankingu 20 nalepszycjh mówców turnieju. Wszystkim uczestnikim i grupie wsparcia, która tak dzielnie dopingowała i wspierała oba zespoły serdecznie gratulujemy. Przy okazji gorące podziękowania dla Huberta Józefowskiego z klasy III G za nieocenioną pomoc jako samodzielny szef banku informacji.

                                                                                     Joanna Głowacka - Wieczorek

                                                                                                 Janusz Grupiński 

 

            I już na zakończenie jeszcze jedna wiadomość. Po trzech latach współpracy ze Szkolnym Klubem Debat Oksfordzkich pożegnała się uczennica klasy III G, tegoroczna maturzystka; Daria Krawczyk. Dziękujemy za zaangażowanie, emocje i wspólną pracę. Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności przydadzą się nie tylko na egzaminie maturalnym.  

                                                                                      Szkolny Klub Debat Oksfordzkich

Czytaj także

wykład w Wieży Ciśnień
14 lutego 2024
wykład w Wieży Ciśnień
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Kolbergowicz Finalistą Olimpiady Języka Francuskiego !
07 lutego 2024
Kolbergowicz Finalistą Olimpiady Języka Francuskiego !